TÜRK İŞİ DONDURMA | Gerçek Hikayesi & İnceleme

8 894
226
 
YORUMLAR
Volkan Polat
Volkan Polat - 7 gün önce
İki Türk'ün Avusturalya'da bu hadiselere sebep olduğu duyulduğunda Avusturalyalılar "iki Türk burada bunu yaptıysa, kendi vatanlarında koca bir ordu ne yapar" feveranıyla savaşa asker göndermek istemezler. Bu gayet de mantıklı bir endişe idi. Lakin ingiliz hinliği yine devreye girerek, o iki kişinin soygun peşinde olan ve trenleri kollayan "hintli eşkıyalar" olduğu propagandasıyla halledilmiştir. Lakin yıllar önce bu konuyla ilgili araştırmalarımda, bizim sözüm ona tarihçiler dahi bu yalanı söylemekten çekinmemiş ve utanmamış olduklarını gördüm. Avusturalya makamlarınca isimleri dahi açık ve net olarak bilinen ve bildirilen öz be öz Türk olduğu aşikar olan bu kahramanları yıllarca bizim tarihçiler tarafından "hintli" olarak anlatılması utanç vesilesidir.
Berkay Şahinöz
Berkay Şahinöz - 6 saatler önce
Son olarak böyle bir olay olabilir mi diye sorarsan, olabilir.Çünkü Azerbaycan Türkü olan Mübariz İbrahimov'un ermeni karakolu baskınında neler yaptığı ortadadır.1900 lü yılların başını düşünürsek pervaneli uçaklar yeni kulanılmaya başlanıyor,şimdi ki gibi helikopterler,iha'lar,jetler,uydular yok.O zamanlarda böyle bir olay daha mümkün ki buna benzer olaylarda mevcut diye biliyorum.
Volkan Polat
Volkan Polat - Gün önce
+Mert Azur teşekkür ederim.
Mert Azur
Mert Azur - Gün önce
+Volkan Polat Kanıt benim aslında. Batıcıl bir tavır sergilemiyorum. Sizin "15 sene" önce araştırdığınız şeyi üniversitede bitirme tezi olarak sundum. İstediğiniz kaynakları da paylaşabilirim fakat yine yurt dışı bazlı kaynaklar olacağı için sizi ikna etmeyecektir. Kusura bakmayın, anlamsız bir tartışma içerisine girmek istemiyorum. Herkes kendi bildiğine baksın.
Volkan Polat
Volkan Polat - 4 gün önce
+fatih şimşek ?
hasan borızan
hasan borızan - Saatler önce
ali atay reis kalite kokuyosun gene :)
Tutankamon Akkaya
Tutankamon Akkaya - Saatler önce
iki turk deyil aslında biri afgan biride hintlidir bilginiz olsun
Ramazan Şener
Ramazan Şener - 2 saatler önce
araştırın ona göre yargılayın beyler
Volkan Kopuzoğlu
Volkan Kopuzoğlu - 3 saatler önce
Eline sağlık abi valla konusuna falan bakmadım direk adından yine her zaman ki uyduruk komedi filmlerinden sanmıştım. Ama iyi ki seyretmişim senin bu videonu. Bizimkiler demek isteyince Biz de güzel film yapabiliyoruz demenin canlı hali gibi olmuş.
ferhat koçak
ferhat koçak - 4 saatler önce
herkesi eleştiren maldır
Yusuf Bayraktat
Yusuf Bayraktat - 5 saatler önce
TURKISH ICE CREEAAM ISTANBUL GAYMAKK
Ben Ak
Ben Ak - 5 saatler önce
Filmin konusu güzel ancak ortaya çıkan film pek iyi değildi maalesef, konu resmen harcanmış bunların elinde...
Müptezel Komedyen
Müptezel Komedyen - 7 saatler önce
Şu videoyu kaldırsanız iyi olur.Yalan bilgiler üzerine kurulu bu filmi övmek doğru değil.Orijinalinin terör saldırısı olduğu bile konuşuluyor.
Real Huseynov
Real Huseynov - 9 saatler önce
Nöbeti çek
Fatih yağcı
Fatih yağcı - 16 saatler önce
abarttığı kadar birşey yok bence ilk bölüm güzel 2. Bölümde aksiyon SAHNELERİ OLMAMIŞ oyunculuklar inandırıcılığını yitirmiş alı atay komedi yapsın yapmacık duruyor sanki herşey
Eren Eren
Eren Eren - Gün önce
Kardeşim o iki adam da Türk değil.
UĞUR ERGUN
UĞUR ERGUN - Gün önce
Bu filmin öyküsünü biliyordum. Bir zamanlar gazetelerde yayınlanmıştı. Keşke filmini yapsalar demiştim.
UĞUR ERGUN
UĞUR ERGUN - Gün önce
Sonunda çatışma sırasında öldürülmüşlerdi.
Meltem Albayrak
Meltem Albayrak - Gün önce
ben fatkli duydum 😞😞😞😞
COŞO
COŞO - Gün önce
Şimdiki gençlerimiz... işini kaybetme korkusu ile askerlik yerine para ödemeyi tercih ediyor.. Gelinen nokta..... Korku ve esaret..
ikibuçuküst banko
ikibuçuküst banko - 2 gün önce
Harika film
Mini Mini Bebeler
Mini Mini Bebeler - 2 gün önce
Abi izledim ve hiç beğenmedim
Sosyal Adam
Sosyal Adam - 2 gün önce
İzleyinn izleyinnn izleyinnnnn şuanda sesli olarak söylemediğime seviniyorum çünkü ağlamaktan herhalde anltamazdım
Emine Cinar
Emine Cinar - 2 gün önce
Bu olay filmlerde değinilmemiş olsa da yıllar önce bu konuda okuduğum bir kitapta hikayeleri geçiyordu.
Kitap okumayan gençliğimizin, bundan haberi olsun diye filmini yapmaları iyi olmuş.
Serdar Serdaroğlu
Serdar Serdaroğlu - 2 gün önce
Film harika güzel.. hakkını teslim etmissin sende filmin
hasanov hasan
hasanov hasan - 2 gün önce
Murat Soner, Murat sonmez
Emre Still
Emre Still - 2 gün önce
Erol mütercimler 21 mart 2019 Akıl Oyunu programında bunun gerçek hikayesini anlattı youtube da var bakıp dinleyebilirsiniz..

Avusturalya'nn brokenhill adındaki bir kasabasında yaşayan biri afgan biri hintli iki kişi bunlar.. birinin adı molla abdullah diğerinin adı gül muhammed.. yılbaşı arifesi hristiyanların christmas dedikleri zaman insanlar eylenmeye trenle giderken trende Askerlerde var Kadınlar , Çocuklar, Yaşlılar Kısaca Sivillerde var tabiki..
Bunlar trene ateş ediyorlar sadece askerleri değil bir çok kadınları ve çocukları sivilleride öldürüyorlar... oranın adınada türk kayası deniyor..

Avusturalyanın savaşa katılma gibi bir niyeti arzusu yokken ingilizler daha önce avusturalyalılara savaşa girmeye ikna edemezken bu olaydan sonra Türkler saldırıyor diye ingilizlerin müthiş propogandası ile birlikde binlerce avusturalyalı bu olay yüzden gönüllü asker oluyor işte çanakkaleye gelenler onlar... bu iki kişi yüzünden oluyor bunların hepsi..
irem the serial killer
irem the serial killer - 2 gün önce
komple kolpa olan bir filmi bu kadar övmeniz bir de gerçek hikayesi diye başlık atıp methiyeler düzmeniz çok üzücü. sevdiğim bir kanaldı çok üzüldüm gerçekten. filmi izleyene kadar bu olayı bilmeyenler utanmasın, broken hill olayını bilmeyenler ve yalan hikayelerle milletin duygularını sömürenler utansın. yazık size.
Sirin Nayir
Sirin Nayir - 2 gün önce
Filmde anlatılan olayın gerçeği tarihte broken hill olarak geçer, o iki kişi türk değil afgandır, türklükle alakası bile yoktur, saldırdıkları tren masum sivillerin trenidir. Bu filmin bizim tarihimizle uzaktan yakından ilgisi yok. Sana da konunun gerçeğini araştırmadan bi filmi burda övmek yakışmadı murat soner. Bu videoyu bence kaldırmalısın.
caglar ay
caglar ay - 2 gün önce
bir hintliyle afganın terör saldırısını türk kahramanlık hikayesi diye sinemada pazarlıyorlar.
Joker Kosmos
Joker Kosmos - 3 gün önce
Üzülerek söylemem gerekiyor ki Film,tarihi tamamen yanlış aktarmış.Eğer Tarih branşında üniversite statüsünde araştırmalar yapan birisini bu filme götürürseniz size vereceği cevap şu olur ''Tarihi çarpıtmayı bırak,yalan anlatmışlar bu bir safsatadır''.Öncelikle Anzak dediğimiz şey Avusturya ve Yeni Zelanda ülkelerinin oluşturduğu birliktir dönelim Çanakkale'ye.İngiliz kraliyeti Çanakkale için bir sefer düzenlemek ister bu seferin büyüklüğü o kadar fazladır ki Tarihin o döneme kadar gördüğü en büyük deniz kuvveti Çanakkale'ye gönderilecektir haliyle İngiltere bu işi tek başına yapamaz ve Avusturya'yadan yardım ister Avusturya'nın cevabı şu olur ''Bizim Türkler ile bir derdimiz yoktur bu savaşa katılmayı kabul etmiyoruz'' cevabını verir,Avusturya bu cevabı verdikten kısa bir süre sonra Avusturya'da büyük bir Terör saldırısı gerçekleşir biri Hindistanlı diğeri İran'lı olan iki kişi bir Tren Konvoyuna saldırı düzenler düzenlenen saldırıda yüzlerce kadın ve çocuk hayatını kaybeder Avusturya basınında saldırganların Türk olduklarına dair yalan haberler yayılır ve bu haberler Avusturya halkını sokağa döker ,hükümet daha fazla baskıya dayanamayarak Yeni Zelanda ve Avusturya'lı insanlardan Anzak ordusunu yaratarak savaşa gönderir ve İngilizler kurdukları komploda başarılı olurlar (Bu tarih hakkında pek çok kaynak göstere bilirim ama insanların güvene bileceği en büyük kaynak Erol Mütercimler'dir, eğer araştırırsanız İlber hocanın'da bu konu hakkında bir yorumu vardı sanırım).Son olarak savaş bitince Atatürk Anzaklar'a bir mektup yazar bu mektubu hepimiz biliriz ,Atatürk'ün o mektubu yazmasının en temel sebebi şudur Anzaklar'ın kullanıldığının ve komplo sonucu savaşa gönderildiğinin farkındadır bu nedenle Anzaklar'a karşı daha sakin ve cömert davranılmıştır.
Erkan OTYAKMAZ
Erkan OTYAKMAZ - 3 gün önce
Adamsın sen adam bu tarihi güzel filmi adam akıllı anlatmışsın teşekkür ediyorum sana ve senin tam zıttın yani güzel tarihimizi bilmeden yavşak gibi anlatan DTF tarih isimli kanalın ben diye başlıyorum gerisini siz tamamlayın.
Hi, I am Tate
Hi, I am Tate - 3 gün önce
Sana güvenip filme gittim ve ciddi anlamda MÜKEMMELDİ AMK. Filmin adı biraz sıkıntılı ama içinde düğün tokat ve bol bol osuruk olan komedi filmlerinin isimlerine benziyor ufak bir ön yargı yaratmıyor değil. Ama ciddi anlamda tüylerim diken diken oldu ön yargılarınızı kırın ve izleyin filmi efsane
Melodi li
Melodi li - 3 gün önce
"Sadece Sinemalarda" kısmı harbiden iyiymiş. 😏😁
Çok iyi anlatmışsınız yine. Teşekkürler. Ali Atay ve Erkan Kolçak varsa zaten efsanedir. 👍🤗👏
Tp Bsr
Tp Bsr - 3 gün önce
01:17 gayet doğru bende bilmediğim için kendimden utandım mükemmel bir filmdi 👏 kesinlikle tarih derslerinde anlatılmalı bu olay
yankılı kayalar
yankılı kayalar - 3 gün önce
hem ali atay hem de murat soner beni şaşırttı.film berbattı
bilal batal
bilal batal - 3 gün önce
Hocam nasıl tarih gözünü seveyim hikayeyi bilmeyenlere net gerçek gibi aktarmışsın Film kahramanlık değil terör eylemi yahu biraz araştırın filmdeki kahramanlık olayı Brokenhill saldırısı sivilleri öldürmüş bir terör saldırırsı bunu kahramanlık öyküsü gibi anlatmış adamlar sen de doğrulamış desteklemişsin
Barış Önay
Barış Önay - 4 gün önce
yalan baştan sona yalan hintli ve afgan bu kişiler ve sivillere ateş açtılar bu olay tamammen ingiliz kurgusu avusturalyalıları savaşa sokmak adına tezgahlandı
ümit şener
ümit şener - 4 gün önce
Erol mütercimler hocaya göre olay şöyle: Avusturalyada İngilizler
Çanakkale savaşı için gönüllü asker topluyor. Gönüllü katılım çok az. Biri Afgan
diğeri Hintli iki genç sivillerin olduğu bir trene saldırıyor. Çok sayıda sivil
öldürüyor. Bunun üzerine İngilizler Türkler saldırıyor propagandası yapıyor ve
binlerce gönüllü Çanakkale savaşına katılıyor.
Serhat Gül
Serhat Gül - 4 gün önce
Reis sana aldanıp filme gittim pişmanım. Artık yorumların benim için daha az değerli.
Serhat Gül
Serhat Gül - 3 gün önce
+ömer BİLGİN Kıza film mükemmel ağlıcaksın harap olucaksın dedim. Mimik oynamadı.
ömer BİLGİN
ömer BİLGİN - 3 gün önce
Knk bunlar murat sonerin yorumları falan değil reklam almış büyük ihtimalle
Murat Tevetoğlu
Murat Tevetoğlu - 4 gün önce
Yanlış anlaşılabilecek bir isim, ceo su kimse işi bıraksın.
fatih şimşek
fatih şimşek - 5 gün önce
Kaldır kardes videoyu
Bekir Gökmen
Bekir Gökmen - 5 gün önce
kardeşim iyisin hoşsunda bu hikayenin aslı o şekilde değil :)
Mavi Kelebek
Mavi Kelebek - 5 gün önce
Daha bugün gittim filme o kadar güzel bir film ki. Sırf Ali Atay hayranlığımdan gittim ama bütün oyuncular harika bir iş çıkarmışlar. İçim çıktı ağlamaktan.. 🎥
Ümit Kartal
Ümit Kartal - 5 gün önce
Ingiltere 'de Londra'da yaşamış Türk olarak söylüyorum güzel savaş-dram filmi yapmışsınız. İngilizlerin Arabistanlı Lawrence
, Çöl Kraliçesi Gertrude Bell varsa.. Bizimde İngiliz Kemal (Ahmet Esat Tomruk) , Medine müdafaası: Çöl kaplanı Fahrettin Paşa'mız var..Umarım Diğer Kahramanlarımızı anlatan filmler çekilir gelecekte..
Görkem Coskun
Görkem Coskun - 5 gün önce
Abi benim dedem bu hikayeyi bana anlatmıştı bende bu hikayeyi çocukluğumdan beri film yapmak isterdim beni çok etkilemişti ben yapamadım ama helal olsun böyle güzel bir konuyu sinemaya taşıdıkları için
Gürkan Gürdal
Gürkan Gürdal - 5 gün önce
müslüm e yaptın mı analiz acaba
Murad Həsrətov
Murad Həsrətov - 5 gün önce
Tarix kitablarınızı yazanların kökünü araşdırın onda biləcəksiniz ki niyə bilmirsiz belə şeyləri
Centilmen Profili
Centilmen Profili - 5 gün önce
Son zamanlarda izlediğim en iyi filmdi. Umarım boyle filmler daha cok yapılır ve Türk Tarihi dünyaya doğru anlatılır..
frt hly
frt hly - 6 gün önce
Filmi anlayamayan herkes için mükemmel bir tanıtım olmuş fragman olarak anlatım kısmı yayınlansa çok fazla etkili olurmuş...
Ali mert Kalay
Ali mert Kalay - 6 gün önce
Bu hikaye yıllar önce yabancılar tarafından film olarak yapılmış ve şili de çekilmiş. Hayatta kalan avustralyalı o kadın yazmış. Bizim bu destansı olayı daha yeni film yapmamıza gelirsekte, istanbulun fethini kutlamanın bile bir zamanlar yasak olduğu ülkemizde, bir çok yasağın yeni yeni kalkmasındandır.
Mc Gusta
Mc Gusta - 6 gün önce
.
Hazal Dağ
Hazal Dağ - 6 gün önce
Film o kadar guzel ki ciktigi gun gittim ve daha 1 hafta olmadi bir daha izledim gerçekten cok guzel Ali Atay Erkan klasigi tek kelimeyle muhtesem bir filmdi
Atlı Okçu
Atlı Okçu - 6 gün önce
bildiğimi bildiğime sevindim :D
Erdemtheboss
Erdemtheboss - 6 gün önce
bize lisedeki taarih hocamız anzakları savaşa gitmek konusunda hırslandırmak için osmanlı askeri kılığına giren iki kişiyle yapılan bir altadmaca olarak açıklamıştı ele bişey yok demişti belki filmdeki doğru belkide hoca sonuçta hocanın dediği gişe getirecek bir şey değil
B T
B T - 6 gün önce
Gerçekten çok güzeldi ( hem film hem yorum)
Pt Aide
Pt Aide - 6 gün önce
Hemen inanmayın araştırın arakdaşlar. Avustralya kaynakları Afganistan li bir deve postacı si Bir insanın ne mal olduğu, ciğerinin kaç para ettiği, medenî mi bedevî mi olduğu otomobil kullanmasından anlaşılır.ve dondurmacı maden kasabası krize girince bu ikisi işsiz ve parasız kalıyor olay günü yanlarında askeri kimsede olmayan silahlar çıkıyor yanlarında ve halk bu olaydan dolayı savaşa gönüllü oluyor.Olay dan bugün bile halk bunun komplo olduna inaniyor.Bu film dünyaya bizi kahraman olarak değil sivil trene saldıran terörist olarak lanse ediyor.
İdris Ayaz
İdris Ayaz - 6 gün önce
Bu hikayeyi bi yerde duymuştum demek filmini yapmışlar güzel olmuş gerçekten filmi izlemeyi düşünüyorum
Yaren Kara
Yaren Kara - 6 gün önce
Avlu bekliyoruz
Yaren Kara
Yaren Kara - 6 gün önce
Daha yeni olan Tek Yürek dizisine bakar mısın abi
Fatih Aslan
Fatih Aslan - 6 gün önce
Filme 5 arkadaş gittik salonda toplam 7 kişi vardır . filmden hiç zevk alamadık . şahsen internette görsem izlemeyeceğim filmi sinemada izlemek zorunda kaldım .filmin gerçek hikayesi güzel ama olmamış be
Türk Turani
Türk Turani - 6 gün önce
Bu tur yaşanmış olayları okuyup bilmek gerek
muhammet enes çelik
muhammet enes çelik - 6 gün önce
yanlış anlama o kadar milete hava atıyorsunuz biz kültürlüyüz diye sinama sanatır diye o kadar film kitabı okuyacığınıza bir çankakale kitabı okusanız bunları bilmemekten utanmasınsınız he bende yok diyorsan bende var istersen söyle kitabın ismini sana yazayım sende oku şu anda kitap kayıp ve kitabın ismini ve yazarın tam hatırlayamıyorum o yüzden arkadaşlara yanlış bilgivermek istemem ama sen iste bulur yazarım çanak kaleyle bilgi toplarsın kitaplar bunlar gibi bir sürü destanla dolu oku da sinamama da ben bunu biliyodum diyebil
bt
bt - 6 gün önce
Ağabey hevesini kırmam istemiyorum ben de gerçek hikayenin filmdeki gibi olmasını çok isterdim ama maalesef uzaktan yakından alakası yok :( Topraklarımız üzerinde herhangi bir planı olmadığı için İngiliz devletinin tüm baskı ve zorlamalarına karşın Çanakkale'ye asker göndermek istemeyen Avustralya, New South Wales bölgesinde geleneksel bir pikniğe sivil taşımakta olan bir trene Osmanlı oldukları iddia edilen biri Afgan, diğeri Hintli 2 mültecinin saldırması ve trendeki sivilleri katletmesiyle tam 35.000 askerini Çanakkale'ye göndermiş. Olay sonrası anlaşılıyor ki mültecilerin İkisi de uyuşturucu etkisindeymiş. Dahası saldırıda kullandıkları silahlar Osmanlı ordusundaki askerlerin bile yalnızca bir kısmının sahip olabildiği mühimmatlarmış. Yani büyük olasılıkla İngiliz Devletinin Avustralya'ya "bak sen bize yardım destek çıkmıyon ama onlar senin halkına neler yapıyor" deyip kışkırtmak için başarıyla icra ettiği bir False Flag operasyonuna ağladın :(((
bt
bt - 6 gün önce
Murat Soner Abi dediğin gibi 2 farklı senaryo var. yazarlara göre olayın kahramanları Dondurmacı kul Mehmet ve Kasap Abdullah.(Örnek verecek olursak Sunay Akın) Bu, filmdekine yakın olan senaryo. Tarihçiler ise olayın kahramanlarının Afganistanlı Mullah Abdullah ile Hintli Gool Muhammad adında 2 mültecinin olduğunu belirtiyor. Yani beni ikinci senaryoya yaklaştıran olayın kahramanlarının mezarlarını görme fırsatı olan bir gezginin bundan 5-6 yıl önce deneyimlerini paylaştığı blog yazısı oldu. Mezarların Sydney’den 300 km kadar bir mesafede olduğunu, fotoğraflarını çekmenin yasak olduğunu ve olayın kahramanlarından biri Abdullah’ın mezar taşında doğum yılının 1855 veya 1854 olduğu bilgisini paylaşmıştı. Abdullah’ın Broken Hill esnasında 60 veya 61 yaşında olması pek inandırıcı gelmedi açıkçası.
Murat Soner
Murat Soner - 6 gün önce
Bunların hepsi bir rivayet, bu konu ile ilgili çok fazla yorum var tarihçilerden. Ben filmde anlatılan hikayenin doğru olduğuna inananlardanım. Kaldı ki bununla ilgili bir belge var, o da iki Türk'ün yazmış olduğu savaş fermanı. Hangisine inanacağımız artık bize kalmış. Ayrıca yapım firması ve oyuncular bu konuyu hiç araştırmamış olabilirler mi?Kendilerini bir terör hikayesi üzerinden film yaparak riske atarlar mı? Bunu da sorgulamak lazım. Ayrıca başa sabitlediğim yorumu da okumanı tavsiye ederim.
NZMRT
NZMRT - 6 gün önce
medcezir biteli 5 yıl oldu ama çok büyük bir kitlesi vardı zamanında çok rekorlar kırdı oyuncuları ödüller aldı hala başlamasını isteyip diziyi 4-5 kez baştan izleyenler bile var bence bir el at bekliyorum
Emrah Amir
Emrah Amir - 6 gün önce
çukur bold pilot gibi ya da bi aşk filmi var onun gibi bu filmin de reklamını yapmadıysa yapımcıları kınıyorum son bölümü izlemedim
mehmet yiğit
mehmet yiğit - 6 gün önce
daha bu gun gittim filme.. ben uzun zamandie bir filmde aglamamistim. ayni zamanda tarihi bir filmde bu kadar gulmemistim.. senaryoda biraz daha oynanabilir ve hatta olayi kisa gecip savasa gelebilirlerdi diye dusunmedim degil.. olumleri biraz kolay olsada film cok iyiydi gidilmesini tavsiye ederim.
c.karlos
c.karlos - 6 gün önce
severek izliyorum seni.
Mustafa ARSLAN
Mustafa ARSLAN - 7 gün önce
Bu 5 dakika 11 saniye süren konuşmanın tek bir cümlesi içine siniyorsa yazık olmuş sana. Yok sinmiyorsa inşallah güzel para almışsındır. Reklamcılıkta para kazanmak nasıl ?
Kübra Gül Aydın
Kübra Gül Aydın - 7 gün önce
Bant mag kanalında senden bahsediyorlar ama bu sefer "ama bu dizi " diye değil 😂😂
Osman Kurban
Osman Kurban - 7 gün önce
cok yakin arkdasim anlatmisti ozamn merakla dinlemistim su an sinemaya islenmesi beni mutlu etti. ins bursumdan artakalanla giderim 😂😂
tolga karakoç
tolga karakoç - 7 gün önce
Senin tavsiyenle filme gittim. Abartılı hikaye, abartılı sahnelerden senin deyiminle içim çıktı. Üstelik hikayenin gerçekle alakası yok, filmde bahsi geçen 2 Türkün aslında Afgan kökenli olduğuna dair bir çok makale var. Film akmıyor, hikaye yalan, anlatım abartılı sonuçta gerçeklikle alakası olmayan yalan dolan bir tarihi film. Senin bu film için para almadığına beni kimse inandıramaz. Ayıp be kardeşim, hayatımdan 2 saat çaldın, bunu telafi etmen lazım.
erdi koç
erdi koç - 7 gün önce
Tamamen senin sözüne güvenerek gittim abi.Bin pişmanım.Bu kadar hatayla ve mantıksızlıkla dolu savaş sahneleri, tatmin etmeyen senaryo ve tatsız espiriler...Hikayenin gerçekte aslı astarı olmadığını da tarihçi profesör dayımdan doğrulattım.OLMADI REİS
Alper Çavuş
Alper Çavuş - 7 gün önce
Bu Filme asıl şimdi gitmesek tarihimize ayıp etmiş oluruz. Murat Abimiz başlangıçı yaptı biz devamını getirelim :) 💪
SYK PAYLAŞIM
SYK PAYLAŞIM - 7 gün önce
Beyler sakin gitmeyin filme paraniza yazık ögrenciyim bide degmiyo
Sei
Sei - 7 gün önce
Bu hikayenin kitabını okudum ama ismimnin türk işi dondurma olduğuna hiç dikkat etmedim
nizam uzun
nizam uzun - 7 gün önce
Murat! Elli küsur yaşındayım binlerce film izledim.Seni dinleyip ailecek filme gittim.Senaryo,hikayenin akışı vs berbattı.Olayı çok önceden bildiğim için filminin hayalini kurardım zaman zaman.Sadece şunu söylemek isterim.Film bitince yıkıldım.Filmin tek güzel sahnesi sonundaydı.O da Atatürkün sözleriydi.Tek kelimeyle canım hikaye berbad edilmiş.Yazık!
yellow Black
yellow Black - 7 gün önce
Öğrenci bileti 25 lira oldu aq
sanji TR
sanji TR - 7 gün önce
fazlasıyla bilgili yeterli ve net yorumların çok başarılı 😎
Yunus Emre Karabatak
Yunus Emre Karabatak - 7 gün önce
Valla bu hikayeyi biliyorum okuduğum da çok gurulandım izleyincede...
ENES TEMİZ
ENES TEMİZ - 7 gün önce
Abi nereden okudun bilmiyorum ama bu hikaye tamamen uydurma.
Aynı Amerikanlar gibi yapmışız yani ki bu 2 kişi Türk bile değil Afgan.
Şahin Gezmiş
Şahin Gezmiş - 7 gün önce
Birde tarih şöyle diyor... Çanakkale girecek olan ingilizler asker toplayamayınca, bu iki kişi ki bunlar Türk değil.. Sözde iki Türkün düzenlediği kumpasları göstererek anzaklara kin, nefret ve intikam duygusu aşılayarak Çanakkale yi geçmek için ordu topluyor... Ve bu bilgileri barındıran yer ne yazıkkı bir yangında yok oluyor... Tarih spoyleri tek kaynaktan BAKILMAZ....
Bülent Babaoğlu
Bülent Babaoğlu - 7 gün önce
Yaptığın büyük terbiyesizlik. Göz göre göre yalan söylüyorsun. Tamam iyi metin yazıyorsun neşeli adamsın ama bize yalan söylemeye hakkın yok. Utanmadan nasıl da gerçekmiş gibi anlatıyorsun. Rezalettt.
KARA 34
KARA 34 - 7 gün önce
Adam beğendi mk
ilgincBirAdam
ilgincBirAdam - 7 gün önce
...mutlaka izlenmeli bu film
Volkan Nuri Binici
Volkan Nuri Binici - 7 gün önce
The Battle of Broken Hill olayını nasıl da kahramanlık öykümüz gibi anlattılar da siz de hemen yediniz. Olayın gerçeği şudur arkadaşlar: Sene 1915, iki Afgan dondurmacı, Osmanlı’ya destek vermek adına SİVİL ve ÇOCUK taşıyan bir trene ateş açarlar. İki sivil ve bir 17 yaşında kız çocuğu ölür. TÜRK DEĞİŞ AFGANLARDIR VE TERÖR EYLEMİ GERÇEKLEŞTİRMİŞLERDİR.
Safa Pasazade
Safa Pasazade - 8 gün önce
filmlerden, dizileren tarih öğrenilmez sevgili kardeşim. Gercek hayatta bu deveci ile dondurmacinin da turklerle bir ilgisi yok. Bölgede yasayan müslümanlara Turk diyorlar. (Yeni Zellanda olayı mesela.) Bu iki eleman Afgan, o tren olayı falan zaten Çanakkale harbinden önce. Delinin biri kuyuya bir taş atmış 40 akilli cikaramamıs diger menfaatpereslerde olaya yüklenmiş. filmlere-kitaplara konu olmuş. Gelsin paralar. Olayın aslini merak edenler icin de 
"Ekrem Saltık, 1915'de Avustralya'da bir teror saldirisi 'kahramanlık komplo mu?" Toplumsal Tarih sayı 205, Ocak 2011 s.88-93 
@kahramansakul dan faydalandım.
Turkan Eliyev
Turkan Eliyev - 8 gün önce
Kuzgun nasil film ondanda konus
kvanceo
kvanceo - 8 gün önce
En sert ve yerinde vurdumu oturtan cok iyi elestiriler yapan kanalsiniz cidden sizin gibi insanlar 👌👌🖒🖒👌🖒👌
DİZİ FİLM AJANDASI
DİZİ FİLM AJANDASI - 8 gün önce
Çiçero 700 bin civarı izlendi buda o civarda izlenir Bizim insanımız böyle filmlere değer vermiyor Recep İvedik olsa izlerdiniz şimdi
Hatice ÇETİN
Hatice ÇETİN - 8 gün önce
flim ile ilgili guzel sözleri kendileri yaziyo flim cok kotu gercekten zamaniniza yazik
Murat Etem Demir
Murat Etem Demir - 8 gün önce
Teen wolf filmini eleştirebilir misin?
Fak Fak
Fak Fak - 8 gün önce
Kafeinsiz kanalı sana baya bir gömdü abi haberin olsun diye yazdım.(Dizi ve sinema gündemi hafta 90 adlı videoda)
Ryhox
Ryhox - 8 gün önce
Merhabalar acaba şu dizinin de bi yapıcı eleştirisini yapar mısınız, teşekkürler ---->The Order
la lisa
la lisa - 8 gün önce
Abi hercai diye bi dizi başladı onu da yaparmısın sonradan çünkü şu anda sadece 1 bölüm verildi
Ahmet REİS
Ahmet REİS - 8 gün önce
Murat Abi senin ilk takipçilerindenim gerçekten harika bir içerik ve kanalsın. sakın bırakma ,youtube ye kaliteli bi kanal gerek o değilde sen abi 1 milyonu geçtinmi bizim yorumları olumazsında şimdiden alırım bi beğenini.
Ahmet REİS
Ahmet REİS - 8 gün önce
yok abi yanlış bilgi ilk takipçilerinden değilmişim 6 7 yıl önce ne ya wkkdkwkf ben yeni takipçinim
Theater
Theater - 8 gün önce
Kuzgun incelemesi ne zaman gelir? Fikrini merak ediyorum
Alper Kınıcı
Alper Kınıcı - 8 gün önce
Reyis Behzat ç hakkında video yapar mısın? Geri dönmesi gündemde.
ASLAN TÜRKOĞLU
ASLAN TÜRKOĞLU - 8 gün önce
Merak edene olayı kısaca özetliyim; Olayın adı : Broken Hills War'dır ve Broken Hill kasabasında ve civarında gerçekleşiyor. Anlatılan gibi iki askerimiz, Avustralya'ya bir ferman yazmışlar ve savaş açtıklarını söylemişlerdir, lakin Avustralya ciddiye alıp bir cevap vermemiştir. Cevap gelmeyince daha fazla beklemeyen askerlerimiz, Çanakkale'ye Anzak askerlerine silah ve mühimmat taşıyan trenlerin, raylarını sökmüş ve trenlerin devrilmesine yol açmıştır. Bu trenlerden silah ve mühimmat elde etmişlerdir. Daha sonra civar yerlerdeki Avustralya Karakollarına ki 8 adet karakoldan bahsediliyor baskınlar yapıp 100'ün üzeride askeri etkisiz hale getirmişlerdir. Bu ani ve sıralı saldırıyı beklemeyen Avustralya duruma şaşırıp sorgularken bu iki askerimizin yazdığı fermanı hatırlar ve bölgeye 250 kişiden oluşan bir birlik yollar. Bu 250 kişiden oluşan birlik askerlerimizin yerini bulurlar ve çatışmalar başlar. 250 askerden büyük kayıplar yaşanır ve iki askerimiz daha fazla dayanamayıp Şehit düşerler. Sonrasında bakarlar ki bu kadar kaybın nedeni gerçekten de İki Osmanlı askeridir. Bukadar kaybı iki Türk askerinin verdirdiğini anlayan Avustralya bu olayı örtpas eder, hala tam kabullenmez. Anıt çalışmları fanatikler tarafından zarara uğrar diye de ötelerler ve yapılmaz. (Kesin olmamakla birlikte; bir anıtın yapıldığı fakat foto çekilmenın yasak olduğu söyleniyor, hala rezil olmamak adınay- mış) Çatışmaların yaşandığı batı tarafında kendine siper aldıkları büyükçe kayaların adına Türk Kaya'sı deniyor (günümüzde hala deniyormu bilmiyorum) Zarara uğrayan tren de kayıp (!) ama bazı vagonları müzede... Nitekim bu askerlere en son Türk yakıştırması yapılır, uzun süre kabul etmek istemediler hala etmiyen bir kitlede belki vardır. Olayın 1 Ocak 1915'te başladığıda söyleniyor...Daha detaylı kaynaklardan da araştırabilirsiniz...
Belinay Pak
Belinay Pak - 8 gün önce
Hercai dizisini izle
Belinay Pak
Belinay Pak - 8 gün önce
Hercaiii
Belinay Pak
Belinay Pak - 8 gün önce
Hercaiii
Belinay Pak
Belinay Pak - 8 gün önce
Sırf izle diye yorum atıyorum mdkdkdkdkdk
Belinay Pak
Belinay Pak - 8 gün önce
Hercaii
Belinay Pak
Belinay Pak - 8 gün önce
Hercaiii
Sonraki