ViBio
ViBio
  • 101
  • 247
  • 60
  • Katılım
Ünlüler, oyunlar, diziler. Hepsi hakkında acılı gerçekler. Sansür mansür yok, bam bam.
Reklam ve işbirlikleri için:contact@envamedya.com

Video
Bay Yanlış Dizisi Aslında Ne?
Bay Yanlış Dizisi Aslında Ne?
5 gün önce
İlk bölümü 26 Haziran Cuma günü Fox TV’de yayınlandı. Hikaye ve senaryo Aslı Zengin ve Banu Zengin Tak’a ait. Yönetmen koltuğunda da Ufak Tefek Cinayetler, Aşk 101 gibi dizilerden bildiğimiz Deniz Yorulmazer oturuyor. Başrolde genç kızların aşkı, oyunculuğunun yanında kaslarıyla, kaslarının yanında da özgüveniyle göz dolduran; ünü dünya çapında bilinen nadide oyuncumuz Can Yaman. Karşısındaki yaz dizisi klasik başrol oyuncusu tatlılığında, çıtı pıtı, biraz sakar, biraz aptal, çokça sevimli kızımız Özge Gürel var.
Ayasofya'nın Gizemleri Aslında Ne? Bunları Hiç Duymadınız!
Ayasofya'nın Gizemleri Aslında Ne? Bunları Hiç Duymadınız!
11 gün önce
Ayasofya, yapıldığı günden beri 916 yıl boyunca kilise, 482 yıl boyunca cami ve 85 yıl boyunca müze olarak kullanılmasının ardından 2020’de yeniden cami statüsüne getirildi. Önceki videomuzda bu tarihin her sayfasını anlatmıştım. Şimdi ise bu yapının gizemli tarafına bakacağız. Üzerine bu kadar konuşulması sadece mimari açıdan güzelliği ve dini açıdan önemi değil. Ayasofya içinde birçok sırrı da barındıran bir yapı. Yapılışından bu yana hakkında hep efsaneler üretildi. Devler mi yer almamıştı inşaasında, Yönü kabeye mi çevrilmemişti bir hamleyle. Belki şeytan ayasofya’ya hapsedilmişti? Ya da acaba müzeye çevrilmesi için imzalanan bakanlar kurulu kararnamesindeki imza Mustafa Kemal Atatürk’e ait değil miydi? Hepsi, ViBio'da!
Seyfi Dursunoğlu Aslında Kim?
Seyfi Dursunoğlu Aslında Kim?
13 gün önce
Çocukluğumuzda bağırarak anlattığımız hayallerimiz, hayatın gerçekleriyle tanıştıkça, fısıltıya dönüşür zamanla. O yıllarca bu fısıltılarla yaşadı. Hayalleri imkansızdı. Ne çevresinden ne de ailesinden destek aldı. Yalnızdı… Ve ömrü boyunca ciddi bir ilişki yaşamayacaktı. O da kendine bir arkadaş yaratmayı seçti. Hayatı boyunca onu bırakmayacak, içindeki fısıltıları şarkıya çevirerek hayatının şarkısını yapacak, sadece kendini değil, milyonları da eğlendirecek bir arkadaş.. Bu biyografi bir kişinin değil, 2 kişinin hikayesi aslında. Annesinin onun doğumunda çok zorlandığı, aynı şekilde kendi doğumunun da acılı olduğu bir adamın hikayesi. Seyfi Dursunoğlu’nun, onunla birlikte Huysuz Virjin’in hikayesi….
Ayasofya Aslında Ne? Neden Bu Kadar Önemli?
Ayasofya Aslında Ne? Neden Bu Kadar Önemli?
17 gün önce
Tarihin en önemli yapıtlarından biri, en eski katedral, en çok efsaneler, en bilinmez sırlar bu yapıtın içinde yer alıyor. Kapılarından sütunlara, mozaiklerden kullanılan motiflere hadar her bir santimetre karesinin hikayesi var. 15 yüzyıldır ayakta ama 15 yüzyıldır hep bir değişimin içinde. Tarihinin üstüne tarih yazıldı ve bu zamana kadar yapılan dayanıklaştırma çalışmalarıyla sapasağlam geldi. Yine bir değişimin içinde. Ama neden bu kadar önemli anlamak gerek. Biz de o yüzden dünden bugüne ayasofyanın o yüzyıllar süren hikayesini, yapılma amacını, geçirdiği değişimleri, yıkılmasını, yakılmasını, yağmalanmasını ama hep ayakta kalmasını baştan sona anlatalım istedik. Ayasofya sadece mimari bir tarihi eser değil ama. Bir sonraki videomuzda hakkındaki tüm mitleri, sırlarını ve devlerden, nuhun gemisine, taşlaşan balıklardan kıbleye döndürülmesine, kıyamet tarihinin yazılı olmasına kadar uzanan tüm efsaneleri anlatacağım. Ama şimdilik, buyrun ayasofyanın eşsiz tarihine.
Duygu Özaslan Aslında Kim?
Duygu Özaslan Aslında Kim?
21 gün önce
Twitter’da ne zaman adını görsek “Heh yine ne saçmalamış acaba?” diye bakıyoruz. Sol frame’de adı görüldüğünde ölenlerden değil de yine garip açıklamalarıyla ilgi çekenlerden olduğu artık ezberlendi. Kendince TRvideos kanalı açmış, ilklerden olmasının avantajı ile başarılı olmuş, DO adında kendi markasını da kurmuş, yurt dışındaki çeşitli etkinliklerden ülke içindeki lansmanlara kadar kendini hep göz önünde tutmuş biriydi. Kendi ayakları üzerinde durabilen güçlü, seksi, akıllı, çalışkan kadın imajı çizmeye çalıştı hep. Çalıştı diyorum çünkü zamanla pek de öyle olmadığı ortaya çıktı. Duygu Özaslan, yine bir magazin konusunun ardından bence bu sefer oldukça büyük bir ders verdi bize. Ne mi? İntrodan sonra.
Exatlon Türkiye Aslında Ne?
Exatlon Türkiye Aslında Ne?
26 gün önce
Survivor'dan sıkıldınız mı? Televizyonda izlenecek şey yok, biraz netflix çukuruna düşeyim mi diyorsunuz? Canınız sıkkın çerez niyetine bir şeyler izleyeyim kafam dağılsın modunda mısınız? O zaman Netflix'te tam size uygun bir şey var! Exatlon Challenge… Yok bu öyle TRvideos Challenge gibi bir şey değil… Demek isterdim ama neredeyse öyle. Dominik'te geçeni.. Yayınlanmadan önce oraya giden ünlü TRvideosr, Twitch yayıncısı ve Instagram fenomenlerinden takip ettiğimiz, ay nasıl bir şey çıkacak acaba diye beklediğimiz yarışma yayınlandı. Ve inanır mısınız kesinlikle unutulmayacak bir program… Neden mi? ViBio'ya alalım sizi!
Nazım Hikmet Aslında Kim? I Atatürk'e Hapisten Neden Mektup Yazdı?
Nazım Hikmet Aslında Kim? I Atatürk'e Hapisten Neden Mektup Yazdı?
Aylar önce
Onunla tanışmamış olan yoktur. Bir zamanlar vatandaşlıktan çıkarılan, yazdığı tüm eserler yasaklanan, onları yazdığı için hapsedilmesini geçtim, onları okuyanların da hapsedildiği Nazım Hikmet artık okullarda ders olarak anlatılıyor. Bu dünyaca ünlü olup tüm dünyada kucak açılan ama kendi memleketine hep uzak kalan mavi gözlü devin hayatını anlatacağım şimdi size. Büyük ihtimalle de gözümde damlamak için hazır olda duran bir kaç damla yaşla. Buyrun..
Armağan Çağlayan Aslında Kim?
Armağan Çağlayan Aslında Kim?
Aylar önce
Şimdi ekranlarda bahsettiğimiz belli başlı programlar var herkes biliyor bunu. Biz de kanalımızda çok ele aldık. 2000'lerde ise ekranlar apayrıydı. Ses yarışmalarının ülkemize yeni geldiği dönemler. Buralar Popstar'lardan, Türkstar'lardan geçilmezdi. Tabii o zamanlar dönen koltuklar, merdivenli kat kat stüdyolar yok. Tek malzeme jüri üyeleri ve yarışmacılar. İşte o zamanların en çok konuşulan adamı Armağan Çağlayan. Jürinin kötü polisi. Ağlaması, ve oynaması, bunları yaparken de acımasız eleştirileriyle kaldı aklımızda. Şimdilerde ise bambaşka bir Armağan Çağlayan konuşuluyor. Bakın, o zamandan bu zamana Armağan Çağlayan’ın hayatı.
Yüzyılın Dolandırıcısı Aslında Kim? I Cumhurbaşkanı'nı Nasıl Kandırdı?
Yüzyılın Dolandırıcısı Aslında Kim? I Cumhurbaşkanı'nı Nasıl Kandırdı?
Aylar önce
Ülkemizde dolandırıcılık adına çok insanı gördük. Kolay para kazanmayı seven ve seçen insanlar bunlar. Çiftlikçiler mi dersiniz, köprü satan mı… Ama bunlardan biri var ki, sadece telefonla arayarak ünlülerden, siyasilere, iş adamlarından zengin çocuklarına kadar önüne gelen herkesi dolandırmış. Ona yüzyılın dolandırıcısı deniyor. Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Başbakan Tansu Çiller, Gaziantep Belediye Başkanı Celal Doğan, Rize Belediye Başkanı Şevki Yılmaz, iş insanı Adnan Polat ve dahası. Hayatını sadece dolandırmak üzerine kurmuş ancak eninde sonunda polisten kaçamayıp enselenmiş. Tek başına da değil, söylediğine göre şimdi terör örgütü kurucusu olarak bilinen ama zamanında devletle içli dışlı olan kişilerin de aralarında olduğu birçok siyasi ve politik isimler de yardımcısı olmuş. Hatta Oktay Güzeloğlu’nun onunla yaptığı söyleşiden sonra çıkarttığı “Dünyanın En Büyük Dolandırıcısı Benim” kitabında da bundan bahsediyor. 11 cami parası toplayıp 1 tane bile cami yaptırmayıp parayı bölüşmüşler. Ve daha bu ünvanı adının önüne yazdıracak birçok dolandırıcılığa imza atmış. Buyrun, Selçuk Parsadan’ın hikayesi.
Sercan Yıldırım Aslında Kim?
Sercan Yıldırım Aslında Kim?
Aylar önce
Survivor çok garip bir yer. Bir isim şöööyle yavaştan silinmeye başlasa, oraya katıldı mı hemen yükselip yeniden parlayıveriyor. Acun’un ağzından yeni biri duyulmayıversin Instagram'ı hemen patlıyor. Daha geçen gün Durkan Korkmaz'da yaşadık hatta bunu. E hal böyle olunca katılan da, yarışmanın olduğu program da bu işten faydalanıyor. Win win yani. Başka bir futbolcu olsa “eski futbolcu” diye bahsedeceğimiz ama konu sercan olunca futbolcu diyeceğimiz Sercan Yıldırım da bunlardan biri. Çok seveni var, ama sırtını döneni de. Survivor’da kaç para kazandığından nisa ile olan dedikodulara, terk edilmesinden, ordan oraya savrulmasına önceden sadece futbolla anılan sercan’ın hayatına bi bakalım dedik. Buyrun...
Hazal Kaya Aslında Kim?
Hazal Kaya Aslında Kim?
Aylar önce
Size şimdi burda ekranlarda gördüğümüz ama başına bir şey gelmesin, belediye konserleri iptal edilmesin, dizisinden çıkartılmasın ya da kitapları daha az satmasın diye söylemek istediklerini söylemeyen, aynı fikirde olmasa bile söyleneni savunmak zorunda hisseden birsürü sanatçı sayabilirim. Kendilerince haklılardır. Onların da davası vardır elbette. Mesela para. Mesala şöhret. Ama bir de gerçekten salt şekilde kendini ifade eden başka sanatçılar da var. Bunların davası para değil çok kolay anlayabilirsiniz. O yüzden korkmazlar. Ekranlarda, magazinde de durmadan görmüyoruz. Yani davası şöhret de değil. E peki ne? Kadın hakları olabilir. Haksızlığın önünde durmak olabilir. Kadın erkek eşitsizliğinden artık bıkmış ve buna bir dur demek istemek de olabilir. İşte hazal kaya da onlardan biri. Biz onu dizi, film ve reklamlarla tanımış olabiliriz. Ama bazen oyuncuların da düşünceleri olduğunu, işlerinin sadece ekrana çıkıp ellerine verilen tektlerden ibaret olmadığını gösteriyor o bize. Nasıl mı? Örnek olarak. Söyledikleri, yaptıkları ve düşünce şekilleriyle. Buyrun, yaptığı işlerin yanında bir de verdiği demeçlerle de Hazal Kaya.
Uğur Dündar Aslında Kim?
Uğur Dündar Aslında Kim?
Aylar önce
Şimdi bazı kesimler, özellikle genç olanlar Uğur Dündar’ı dayak videosuyla tanımış olabilir. Hatta bu videoyla tanıdıktan sonra “aa ne kadar kaba, aa bir gazeteciye bu hareketler bu sözler yakışıyor mu” demiş de olabilir. Ama liseliler bilmez. Bizim zamanımızda Uğur Dündar dedin mi gözümüzün önüne maske, eldiven bone gelirdi. Tabii bir de fırında, lahmacuncuda orda burda gezen, bir muz kabuğunda geldiği iddia edilen böcekler. Hatta oturmuş bir laf vardır yaşı biraz daha büyükler arasında. Çok kirli bir yer görseler “Uğur Dündar buraya gelse anında mühür vurulur” gibi. Ancaak bir de bizim tanıdığımızdan da farklı bir Uğur Dündar var. Türkiye’nin yarım asırlık gazetecisi o. Ülkemize araştırmacı gazetecilik kavramını getirmiştir. Şimdilerde her sorunu olanlar sosyal medyadan sesini duyurmaya çalışırken, o zamanında derdi olanların sosyal medyası oldu. Şimdilerde oturduğumuz yerden Fizan’daki bir olaya karşı bile tepki gösterirken, Uğur Dündar üşenmez, zamanında Fizan’a giderdi. O yüzden hazır kısacık bir videoyla yeniden gündeme gelmişken biz de uzuuun bir videoyla Uğur Dündar’ı, getirdiği yenilikleri, yaptığı işleri ve yarım asırlık gazetecilik deneyimini sizlere anlatalım ki, o pata küte adam döven gazeteciden daha fazlası olduğunu görün istedik.
Tüm Gerçekliğiyle Amerika'da Aslında  Ne Oldu?
Tüm Gerçekliğiyle Amerika'da Aslında Ne Oldu?
Aylar önce
Ne güzel demiş Charles Bukowski Hangi çiçek diğerini sarı açtı diye ayıplar? Hangi kuş farklı ötünce diğerine yasak koyar? Derisinden, dilinden ötürü öldürülüyor insanlar. Ah insanlar! Her şeyi bulup, kendini bulamayanlar…. İşte her şeyi; gücü, kendindeki o yetkiyi, silahı, arkasını dayadığı o yüzyıllardır süregelen ön yargısını bulan bir insan; geçtiğimiz günlerde tam da bu şiirde olan nedenle siyahi bir adamın hayatına bile isteye kast etti Amerika’da. Biz sözde normal olan beyaz ırk baktığımızda içimiz yandı evet, ama bu görüntüleri gören siyahiler için durum vahşetten çok, uzun zamandır süregelen, artık onların etini iliğini kemiğini sömüren bir avdı. Bir tendaşları daha avlanmıştı. Son olmasını istiyorlardı. Sadece onlar değil, ten rengi ne olursa olsun insanlığı ölmemiş, bir kişiyi sadece ten renginden dolayı öldürmenin ne kadar canice olabileceğini kavrayamayacak kadar zekasız olmayan herkes de bunu istiyordu. O yüzden başta Amerika, sonra da dünyanın birçok ülkesindeki şehirlerde eylemler düzenlenmeye başlandı. Çünkü siyahilerin hayatı da önemli. Buradaki ayrı yazılan “da” belki de bize insanlığımızı hatırlatır. Aslında siyahilerin hayatı da önemli değil, siyah ya da beyaz olsun fark etmez, insanın hayatı önemli. Buyrun bunun ışığında Amerika’daki olaylar...
Acun Ilıcalı Aslında Kim?
Acun Ilıcalı Aslında Kim?
2 aylar önce
İşinizin bütün dünyayı gezmek olduğunu düşünün. Ondan sonra dünyayı gezerken kazandığınız paralarla çok daha fazla iş yaptığınızı. Ardından bunun için uçak aldığınızı ve yine gezmeye devam ettiğinizi. Sonra işte hep eğlendiğinizi düşünün. Öyle masa başı değil, baya oyun oynamak, keyifli vakit geçirmek. Yani normal hayatta kafa dağıtmak için yapılan şeyleri yaparken para kazanmak… Ne kadar güzel geliyor kulağa değil mi? İşte hayal ettiğiniz hayatı yaşayan birileri var. Her akşam televizyonu açtığınızda gördüğünüz birisi bu. Ama bilmediğiniz de bir şey var belki onun hayatına özenirken. O da Acun ılıcalının bu zamana gelinceye kadar yaşadığı kayıplar. Size böyle bir imkan verilecek, hep eğlenerek para kazanacaksın deseler hemen kabul etmek gelebilir içinizden. Ama sonrasında: Fakat ailenden tüm sevdiklerini kaybedeceksin. Çok zor zamanlar geçireceksin diye ekleseler eminim birçok kişi yok abi ya kalsın der… Ona böyle bir soru dahi sorulmadan kaderin getirisi kayıplarıyla ayakta kalmaya çalışmış Acun Ilıcalı. E gördüğümüz üzere de başarılı olmuş. Gelin Acun Ilıcalı'nın hem başarılarla hem de kayıplarla dolu olan hayat hikayesine birlikte bakalım. Madalyonun diğer yüzü her gün televizyonda gördüğümüzden çok farklı..
Atatürk'ün Tüm Sırlarını Bilen Kadın: Latife Hanım Aslında Kim?
Atatürk'ün Tüm Sırlarını Bilen Kadın: Latife Hanım Aslında Kim?
2 aylar önce
Hepimiz onu gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eşi, ilk first lady’miz olarak bildik. Çoğu zaman hakkında yazılanlar ve anlattıklarından kafalarda despot, huysuz, kıskanç kadın imgesi çizilmiş olabilir. Onun da kendisi ve evliliği hakkında konuşmaması bunun karşısına sunulacak bir antitez çıkartmadı. Ama unutulan bir şey var. Bizim Atatürk’ün karısı olarak bildiğimiz Latife Hanım'ın tek mahareti evlenmek, bir liderin yanında boy göstermek değildi ki. O aslında türkiye cumhuriyetinde kadınlar ve kadın özgürlüğü için sancağı ilk çekenlerden biriydi. O yüzden, latife hanımı sadece bir eş olarak anmak ve tanımak yerine, onu ve onun sayesinde kurulmak istenen türk aile yapısının nasıl geliştiğini anlatmak istedik. Kadınların seçme ve seçilme hakkından, medeni kanuna, kılık kıyafetinden eğitimine kadar her konuda vizyonunu göstermiş. Fikriyeyi, Atatürk'ü kıskanması gibi magazinel konuların dışında, Bakın Latife Hanım aslında kimmiş?
Ece Üner Aslında Kim?
Ece Üner Aslında Kim?
2 aylar önce
Çoğu kişi onu aslında armağan çağlayan ile yaptığı video röportajında tanıdı. tanıdı demeyelim de, onunla o röportaj vasıtasıyla tanıştı. Zira ekranda, prompterdan haber okuyan bir spiker değil, kendini samimi bir şekilde anlatan bir Ece Üner vardı. Haber aralarına laflarını da sokuşturmasıyla bir süre önce kendini göstermeyi başardı. Ama aynı zamanda izleyenleri de ikiye böldü. Salt haber izlemek isteyenler ve haberler arasındaki onun yorumlarını merak edenler olarak. Popülerleşmesinin ardından polemikleri geldi derken ece üner akşam saatlerinde haber sunan bir spikerden daha da öteye gitti. Biz de dedik ki bakalım kimmiş bu atarlı spiker. Buyrun ana haberin Zeyna'sının hayatı....
Murat Övüç Aslında Kim?
Murat Övüç Aslında Kim?
2 aylar önce
Baştan söyleyeyim, “Kala kala bu mu kaldı, yapa yapa murat övüç mü yaptınız o kadar insan varken” gibi ağlamaları yapmadan önce şurada çıkan infodan isteyen kişi Neşet Ertaş, Aşık Veysel, Dario Moreno ya da corona’nın tedavileri gibi önemli ama az izlenen videolara gidebilir. Ya çoğunuzun gitmeyeceğini, ve bu videoun onların 1 yılda yaptığı izlenme sayısını 1 günde aşacağını da biliyoruz. Zaten olay da tam bu ya… Herkes kaliteli, güzel, ilham veren, terbiyeli, ahlaklı şeyler görmek, izlemek takip etmek istiyor ama yine herkes onları gördüğünde gözlerini kapatıyor ve böyle karakterleri izliyor. Yargılanan, yargılandıkça izlenen, izlendikçe ünlenen, ünlendikçe “ya bu nasıl ünlendi” denen kişiler var. ama kendine bakıp da “Ben bunu izlediğim, takip ettiğim için aslında böyle” diyen yok… İşte o yüzden bu videonun konusu Murat Övüç…
Barış Murat Yağcı Aslında Kim?
Barış Murat Yağcı Aslında Kim?
2 aylar önce
Karantina da acuna yaradı he. Deliler gibi survivor izleniyor. Adam sabah klüp almayı düşünüyorum diyip akşam üstü klüp alacak seviyeye geldi covid 19 ve akabinde tv’de güncel yayınlanan neredeyse tek program olmasının getirisiyle. Amaaa karantina sadece Survivor’a da yaramadı. Survivor ile birlikte Barış Murat Yağcıya yaradı. Önceden adı sanı pek bilinmese de yıllardır bu piyasanın içinde olan, tv’de bir dizide görünse e yakışıklıymış diyip geçilen ama pek de üstüne varılmayan barış son zamanların en yakışıklı bulunan adamı olarak ekranlarda her geçen gün kızları mest etmeye devam ediyor. Tabiii başka bir diğer kısmı da sinir ediyor. E bizim işimiz ne? Dedik ki madem bu kadar izleniyor, madem bu kadar merak ediliyor, kimi çok seviyor kimi hiç sevmiyor. Neden? O yüzden, buyrun Barış Murat Yağcı ViBio'suna.
Aşk 101 Aslında Ne? I Mantık Hatası Var mı?
Aşk 101 Aslında Ne? I Mantık Hatası Var mı?
3 aylar önce
Netflix Türkiye üçüncü kurşununu da attı. İlk önce “bizim de bir süper kahraman dizimiz olsun” diyerek hakan muhafızı yapmıştı. Çok eleştirildi. Sonra “mistik, gizem dolu bir dizimiz neden olmasındı ki” dedi ve Atiyeyi yayınladı. Daha az eleştiri aldı. Diyorduk ki heralde bir attı, iki attı, üçüncüde hedefi tam ortadan vurur. “Neden gençlik dizimiz yok bizim” diye sormuş olacaklar ki son şanslarını aşk 101 adındaki bu gençlik dizisinde denediler. Ama galiba yine ıska… Zaten dizi yayınlanmadan sansasyon yarattı. Her kim, neden, nasıl, neye dayanarak ortaya attı bilinmez ama bir türk gençlik dizisinde, üstelik 90lı yıllarda eşcinsel bir karakter olduğu iddia edildi, ve aman allahım bu nasıl olabilirdi! Lakin ki işler öyle değildi. Bu iddialar, eleştiriler, sevenler neden sevdiler, sevmeyenler neden sevmediler. İzlemeyenler için dizinin konusu, izleyenler için de dizinin incelemesiyle bu seferki konumuz aşk 101 dizisi. Tam A101 virali almalık bölümmüş ama neyse. Hepsi Vibio'da!
Covid-19 Tedavi Yöntemleri Aslında Ne?
Covid-19 Tedavi Yöntemleri Aslında Ne?
3 aylar önce
2020 alışılmadık olayların yaşandığı bir yıl olmaya devam ediyor. Öyle ki büyüklerimizden duyduğumuz “başımıza taş yağacak” sözünü bile gerçekleşecek korkusuyla söyleyemiyoruz. Amerika-İran savaşı, Türkiye’nin Ortadoğu hamleleri, depremler, çekirge istilası, karınca savaşları derken gündem sürekli değişti. Ama bir tanesi kaldı, koronavirüs. 2020’nin başından beri tüm dünyada etkisini giderek arttıran Covid-19 hastalığı yayılmaya devam ediyor. Hastalığın merkezi olan Çin’de durumlar iyiye giderken Avrupa ve Amerika’da vaka ve ölüm sayıları gitgide yükseliyor. Bilim dünyasının da son aylarda tek hedefi virüse karşı bir aşı geliştirmek. Çeşitli ilaçları karıştırarak bir çözüm bulmaya çalışan da var şifalı bitkilerden medet uman da. Sırf tirajını yükseltmek, web site istatistiklerini arttırmak veya takipçi kazanmak için “Rusya tedavi bulmuş, Kore yarın seri üretimine geçiyor, Trump ben 2 doz çaktım iyi hissediyorum dedi” gibi haberleri bi kenara bırakıp gerçek çalışmaları incelemek en doğrusu. Ya da doğru soruları sormak... Mesela çözüm yoksa hastalar nasıl iyileşiyor? Hastalara uygulanan tedaviler hangi aşamalarda nasıl değişkenlik gösteriyor? En önemlisi de koronavirüs aşısının geliştirilmesi için gerçekten bir umut var mı? Tüm soruların cevabı bu ViBio'muzda!
Murda Aslında Kim?
Murda Aslında Kim?
3 aylar önce
Ceza, yıllar önce Hülya Avşar’ın programına katılmıştı. Çünkü o zamanlar rap, bir kavga uğruna yazılan, bir amaca hizmet eden ve zafere giden yolda çekilen çilenin müziğiydi. Tıpkı ortaya çıktığı zamanda olduğu gibi. Ama hayat bu işte, Ceza bile sözlerinin tersinin çıktığını gördü zaman geçtikçe. Onun şarkılarını ele alalım. Ortaya güzel bir beat atıyor... Haa ona sözümüz yok. Hatta son dönemdeki bazı beatlerin Avrupa standardının da üstünde olduğuna inanıyoruz. Beati attın da üstüne ne yazıcan? Çünkü bizde öyle ikisi birden güzel olamaz. Para, zaman ve enerji döngüsü gibi biri varsa diğeri eksik kalacak. Bunu yapabilen istisnalar var elbette ancak onlar da bozmuyor kaideyi. Eveeet beatimizi attık bir kazana. Biraz shutdown, biraz da touchdown. Biraz mamasita aynı miktarda mibonita… Bol bol da Shawty. Veeeeee autotune olan her şey! trvideos.net/tb9pGUiPbTk-video.html Sonuuuuçç; DEDİ Kİ GÖTÜR BENİ AYA AYA AYA!
Osmanlı'yı Bitiren Salgın: İspanyol Gribi Aslında Ne?
Osmanlı'yı Bitiren Salgın: İspanyol Gribi Aslında Ne?
3 aylar önce
Şu an yaşamakta olduğumuz koronavirüs pandemisi dünyadaki ilk salgın değil elbette. Hatta salgınların tarihi, insanlığın tarihinden bile önceye dayanıyor. Salgınlar tarih boyunca görülüp, birçok tarihi olayın gidişatına da etkili olmuş. Veba, kara humma, tifo, grip… Uzun yıllarda milyonlarca kişinin ölümüne, savaşların gidişatına, ülkelerin gelişmesine etki etti. İnsanlık tarihinin bilinen en büyük salgını ispanyol gribi. Kaç kişinin hayatına mal olduğu dönemin kaynak yetersizliğinden dolayı bilinmese de 500 milyon kişiye bulaştığı ve 50 ila 140 milyon arası ölüm olduğu söyleniyor. Bunun nedeni ise salgının tam da birinci dünya savaşı zamanına denk gelmesi. İspanyol gribi, birinci dünya savaşında birçok ülkeyi etkiledi ve savaşın kazananında belirleyici olmasa da bitmesinin en büyük nedeniydi. Bu dönemde osmanlı da konumundan dolayı en çok etkilenenlerden. Bakın grip, tam bir geçiş döneminde olan Osmanlı'yı nasıl etkiledi. Ne tür önlemler alındı? Nazım Hikmet, Sultan Vahdettin ve Atatürk de gribe yakalananlar arasında mıydı? Birinci dünya savaşının bitmesinde nasıl bir rolü var? Video kaynaklarımız; dspace.adiyaman.edu.tr:8080/xmlui/bitstream/handle/20.500.12414/118/Murat%20YOLUN.pdf?sequence=1&isAllowed=y www.labmedya.com/grip-ve-tarih-kisa-bir-seyahat
Cemal Can Canseven Aslında Kim?
Cemal Can Canseven Aslında Kim?
3 aylar önce
Bu ülkede herkes bir şekilde yolunu buluyor. Kimi ticaret yapıyor, kimi yatırım. Kimi de kariyer basamaklarını tırmanmaya çalışıyor. Bazıları da tüm bunları es geçip işin kolayına kaçıyor ve Acunmedya yapımlarına katılıyor. Tamam, bu yapımlarda yer almak, zor şartlarda ayakta kalmak kolay değil, bunu kabul ediyoruz. Hani herhangi bir programda elenen ya da kaybeden yarışmacıların kurduğu klasik bir söz vardır ya “Önemli olan yarışmaktı” diye. İşte bu sözün tam anlamıyla geçerli olduğu tek yer Acun Ilıcalı’nın yanı. Kaybeden de en az kazanan kadar karlı çıkabiliyor bu işten. Şimdilerde ülkenin reyting rekorlarını her yıl yeniden güncelleyen program Survivor’da yarışan Cemal Can bunun canlı bir örneği. Şimdi herkes yazacak buraya bir yerlere “Cemal Can zaten tanınıyordu, la o bebe Danla’nın arkadaşı, Dj o çocuk o dj” diye. Bu video Cemal Can’ı survivor öncesinde tanıyan sınırlı kesim için değil. Onu bu yarışmada tanıyan ve günlük hayatıyla ilgili pek de bilgi sahibi olmayan milyonlarca kişi için. Samimi hareketleriyle, oyunlardaki başarılı performansıyla, kavgasız gürültüsüz ada hayatıyla ve bebe bisküvisi bağımlılığıyla hayatımıza giren Cemal Can Canseven, Vibio’da…
Koronavirüs'ün Doğaya Faydaları Aslında Ne?
Koronavirüs'ün Doğaya Faydaları Aslında Ne?
3 aylar önce
Çin’de ortaya çıkan coronavirüs dünyayı tehdit etmeye devam ediyor!!! Peki sizce gerçekten dünyayı mi tehdit ediyor? Yoksa sadece biz insanları mı? Yani diğer canlılarda bi sorun yokgibi duruyor. Onlar dünyada bizim kadar pay sahibi değil herhalde. Çünkü bize göre dünya demek insan demektir. Bu gezegen bu güneş sistemi bu kainat bizim için yaratılmıştır, sadece ve sadece bizim için. Hiçbir şey işe yaramaz değildir, sadece bugün kullanmaya gerek yoktur. Dilediğimiz kaynağı sömürebilir, dilediğimiz yerin bitki örtüsünü yok edebilir, oradaki canlıları bir an bile düşünmeyiz. Çünkü onlar küçük, savunmasız, akıl ve konuşma yeteneği olmayan yaratıklar. En vahşileri bile ortalama bir insanın yanında melek kalır. Sevimli olmalarının da bir önemi yok, önümüze çıkıp ‘dur’ diyemedikleri sürece yaptıklarımıza itiraz ettiklerini düşünmemize gerek yok. İnsanlık binlerce yıldır doğaya zarar vermeye ve dünyanın yapısal düzenine ihanet etmeye devam ediyor. Özellikle sanayi devrimi sonrası yaşanan teknolojik gelişmeler atmosferin çöküşüyle doğru orantıda. Her şeye rağmen yaşamak için en çok ihtiyaç duyduğumuz şey doğa ve onun kaynakları. Biz ona zarar verdikçe o sabrediyor. En sonunda da her zaman yaptığı gibi bizden intikamını alıyor. Bizim doğaya ihtiyacımız var ama doğanın en son ihtiyaç duyacağı şey bile diye değil insanlar. Diğer canlıları küçük görüyor ya insanoğlu, şimdi çıplak gözle göremeyeceğimiz kadar küçük bir virüs hepimizi evlerimize tıkıyor. Herkesi resmen korkudan titretiyor. Bakın doğa, insanoğlu olmadan nasıl nefes alıyor.
Online Eğitim ve Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Aslında Ne?
Online Eğitim ve Çalışmanın Avantajları ve Dezavantajları Aslında Ne?
3 aylar önce
Veliler “ay ben çocuğumu tablet çocuğu yapmam” eline bilgisayar vermem, bizim evde televizyon bile izlenmiyor” diye didinirken aldı çocuklarını saatlerce ekran karşısına geçirmek zorunda kaldı. Çalışanlar “ya bugün de evden çalışsam ne güzel” olur diye söylenirken evde çalışmaktan normal zamanda harcadığından daha fazla mesai yapınca bıkmış durumda. Erzağımı verin ben evden 10 gün çıkmam, insan da aramam diyenler bir dokunuşa, bir insana hasret. Bu karantina hepimizi allak bullak etti. O kadar bilgisayar, tablet içine dalmak zorunda kaldık ki internet 5 dk kesilse dünya tam anlamıyla duracak. Hayatımızda yeni tanışmak zorunda kaldığımız uzaktan eğitim, çalışma ve sosyalleşmeye değineceğiz bu videomuzda. Hepsinin avantajları ve dezavantajları var. Gelin, introdan sonra bunlara bakalım.
Ülkelerin Corona İçin Aldığı Önlemler ve Nedenleri Aslında Ne?
Ülkelerin Corona İçin Aldığı Önlemler ve Nedenleri Aslında Ne?
3 aylar önce
Mart ayının başından beri yeni tip coronavirüs’ün tüm dünyaya yaşattığı bir karmaşanın içerisindeyiz. Ama bu durum daha geçen senenin son ayında başlamıştı. Bütün ülkeler pembe dizi izler gibi Çin’i takip ediyor ve hiçbir şey yapmıyordu. Çin’in sorumsuzca önlem almaması ise virüsün tüm dünyaya yayılması, o üçlü koltukta dizi izler gibi yayılan ülkelerin panikle ayağa kalkıp başının dönmesine neden oldu. Biliyoruz ki devlet mekanizmasının tamamının dahil olduğu kolektif, koordine edilmiş ve kapsamlı bir yaklaşımla ancak bunun üstesinden gelinebilir. O yüzden ülkeler birer birer kollarını sıvadı. Bu videoda da ülkelerin coronavirüse karşı aldığı ilk önlemlerden bahsedeceğim. Kimi siz sadece evinizde oturun para düşünmeyin dedi, kimi evde oturacaksanız kadınlar kocalarını çok konuşarak rahatsız etmesin. Kimi testi pozitif çıkanları idam etti, kimi hükümetin hazinesinden milyonlarca dolar yardım yapılacağını duyurdu. Gelin videoya geçelim...
Corona'ya Verilen Değişik Tepkiler Aslında Ne?
Corona'ya Verilen Değişik Tepkiler Aslında Ne?
4 aylar önce
Durun! Öncelikle bu videodaki amacımız ciddi bir konuyu önemsizleştirmek ya da tiye almak değil. Tek amacımız 4 duvar arasında tıkılıp kalmak sözünün tamamiyle gerçeğe döndüğü bugünlerde bir parça da olsa yüzünüzü güldürebilmek. Bu videoda sadece kahkahalar olmayacak ama. Bazılarına güleceksiniz, belki de bazılarına ağlayacaksınız. Asıl nokta ise bazılarına gülsem mi ağlasam mı karar veremeyeceksiniz. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün yayılmaya devam ettiği her gün gündem de onunla birlikte değişti. Önce Çin’de yayılır mı korkusu başladı. Sonra da acaba buraya gelir mi? Bugünlerde de acaba bana bulaşır mı diye korkuyoruz. Zaten 2020 sağolsun korktuğumuz her şey başımıza geliyor. Kötü bir şeyi şaka amaçlı bile olsa ağzımıza almaya korkuyoruz valla. Virüsün attığı her adımla bizim günlük hayatta konuştuğumuz konular da değişti. E elbette ölçülü-ölçüsüz mizah sosyal medyanın tek hakimi. Şakasını yapamayacağımız hiçbir konu yok yeryüzünde. Bu videoda da korona virüsünün her aşama aşama değişimini ve onunla birlikte yayılan mizah akımlarını göreceksiniz. Evlerimizde kalmamız gereken bugünlerde şu sözler olmalı zihinlerimizde: Güzel bir gülüş karanlık bir eve giren güneş ışığına benzer.
Corona Gerçeği Hakkında Tüm Teoriler Aslında Ne?
Corona Gerçeği Hakkında Tüm Teoriler Aslında Ne?
4 aylar önce
Son birkaç aydır dünyayı etkisi altına alan coronavirüs, her anlamda insan hayatını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Etkisi ne kadar sürecek henüz kimse bilmiyor. Bazıları “Yaza çıkalım sonrası kolay, virüs zaten sıcağa sevmiyor” diyor, bazıları da “3-5 yıl böyle yaşamaya alışın” uyarıları yapıyor. Aslında bu iki cümle bile ortadaki tek virüsün corona olmadığı gösteriyor. İnternetin en büyük nimetlerinden biri olan sosyal medya, günümüzde insanların günde minimum 4 saat vakit geçirdiği bir yer. En güvenilir haber kaynağımız da burası en üzgün anlarımızda neşe kaynağımız da… Ancak sosyal medya virüsü özellikle olağanüstü zamanlarda yayılan hastalıklardan daha hızlı yayılmaya başlıyor. Facebook sayfalarında yayılan videolar, Twitter’da seri halinde yazılan kendilerince ispatlı uzun uzun yazılar ve Whatsapp gruplarında dolaşan “Dayımın arkadaşının kuzeni bilmem ne hastanesinde doktormuş” diye başlayan ses kayıtları… Korkuyu yaşamaktan değil ama yaşatmaktan zevk alıyor bazı insanlar. Bazıları da işin mizahi yönünün peşinde hala. İşte corona hakkında ortaya atılan ve sadece ülkemizde değil dünyada da konuşulan komplo teorilerinden bazıları…
Karantina Günlerinde Hayat Kurtaran Tavsiyeler Aslında Ne?
Karantina Günlerinde Hayat Kurtaran Tavsiyeler Aslında Ne?
4 aylar önce
Sworkit: play.google.com/store/apps/dSworkit: play.google.com/store/apps/details?id=sworkitapp.sworkit.com&hl=tr Nike Training Clup: play.google.com/store/apps/details?id=com.nike.ntc&gl=TR apps.apple.com/us/app/nike-training-club/id301521403 Body Boss: play.google.com/store/apps/details?id=com.bodybossfitness.android.BodyBossBeta&gl=TR CrunhLive: apps.apple.com/us/app/crunch-live/id1127978657 Seven - 7 Minute Workout: apps.apple.com/us/app/seven-7-minute-workout/id650276551 play.google.com/store/apps/details?id=se.perigee.android.seven&hl=tr Audible: apps.apple.com/us/app/audible-audiobooks-originals/id379693831 play.google.com/store/apps/developer?id=Audible,+Inc&hl=tr Calibro: apps.apple.com/tr/app/calibro-reader/id958205905 Goodreads: play.google.com/store/apps/details?id=com.goodreads&hl=en_US apps.apple.com/us/app/goodreads-book-reviews/id355833469 Kütüphanem: play.google.com/store/apps/details?id=com.kitapyurdu.kitapyurdulibrary&hl=tr apps.apple.com/tr/app/k%C3%BCt%C3%BCphanem/id657432410?l=tr Storytel: apps.apple.com/tr/app/storytel-sesli-kitaplar/id348177651?l=tr play.google.com/store/apps/details?id=grit.storytel.app&gl=TR Cambly: play.google.com/store/apps/details?id=com.cambly.cambly&gl=TR apps.apple.com/tr/app/cambly-i-ngilizce-%C3%B6%C4%9Fretmeni/id564024107?l=tr Udemy: www.udemy.com/?deal_code=UDEAFFNU320&Homepage&Textlink&NewUser-15Mar2020&ranMID=39197&ranEAID=hdqh86GbOEU&ranSiteID=hdqh86GbOEU-kQ3Lk_nO1WyH3gMek.mHbA&LSNPUBID=hdqh86GbOEU Coursera.org: www.coursera.org/?ranMID=40328&ranEAID=hdqh86GbOEU&ranSiteID=hdqh86GbOEU-lFqq_IRJ30lG45Y33xXtwA&siteID=hdqh86GbOEU-lFqq_IRJ30lG45Y33xXtwA&GbOEU Edx.org: www.edx.org/ Google Dijital Garaj: learndigital.withgoogle.com/digitalgarage Alison: www.alison.com Bilgeis: bilgeis.net/ Curious: curious.com/ Womhobby: instagram.com/wombhobby/ Mekan Artı: trvideos.net/c/UCnOy2JqUTZldsak_wBbb9Rw Tiyatro Alesta: trvideos.net/c/UCYRuiQf3UyRE35HjQ61fNTg British Museum: britishmuseum.withgoogle.com/ Louvre: www.louvre.fr/en/visites-en-ligne Orsay Müzesi: artsandculture.google.com/partner/musee-dorsay-paris?hl=en Van Gogh Müzesi: artsandculture.google.com/partner/van-gogh-museum?hl=en Panorama 1453 Tarih Müzesi: www.panoramikmuze.com/tr/sanal-tur İstanbul Oyuncak Müzesi: istanbuloyuncakmuzesi.com/pages/360-tur Rahmi Koç Müzesi: www.google.bg/maps/@41.0426794,28.9495356,2a,75y,103.26h,88.12t/data=!3m7!1e1!3m5!1svWVk89vSIWMAAAQvvLyAdA!2e0!3e2!7i13312!8i6656 Netflix Party: chrome.google.com/webstore/detail/netflix-party/oocalimimngaihdkbihfgmpkcpnmlaoa Harvard: online-learning.harvard.edu/ Yale: oyc.yale.edu/ Brown: www.brown.edu/academics/digital-teaching-learning/online-learning-global-community Cornell: www.ecornell.com/ Princeton: online.princeton.edu/courses Redbulltr: instagram.com/redbulltr/ Kendine Has Online: instagram.com/kendinehasonline/ Super Fm: instagram.com/superfm/ Netd Müzik: instagram.com/netdmuzik/ Yüzdeyüz Online: instagram.com/yuzdeyuzonline/ etails?id=sworkitapp.sworkit.com&hl=tr Nike Training Clup: play.google.com/store/apps/details?id=com.nike.ntc&gl=TR apps.apple.com/us/app/nike-training-club/id301521403 Body Boss: play.google.com/store/apps/details?id=com.bodybossfitness.android.BodyBossBeta&gl=TR CrunhLive: apps.apple.com/us/app/crunch-live/id1127978657 Seven - 7 Minute Workout: apps.apple.com/us/app/seven-7-minute-workout/id650276551 play.google.com/store/apps/details?id=se.perigee.android.seven&hl=tr Audible: apps.apple.com/us/app/audible-audiobooks-originals/id379693831 play.google.com/store/apps/developer?id=Audible,+Inc&hl=tr Calibro: apps.apple.com/tr/app/calibro-reader/id958205905 Goodreads: play.google.com/store/apps/details?id=com.goodreads&hl=en_US apps.apple.com/us/app/goodreads-book-reviews/id355833469 Kütüphanem: play.google.com/store/apps/details?id=com.kitapyurdu.kitapyurdulibrary&hl=tr apps.apple.com/tr/app/k%C3%BCt%C3%BCphanem/id657432410?l=tr Storytel: apps.apple.com/tr/app/storytel-sesli-kitaplar/id348177651?l=tr play.google.com/store/apps/details?id=grit.storytel.app&gl=TR Cambly: play.google.com/store/apps/details?id=com.cambly.cambly&gl=TR apps.apple.com/tr/app/cambly-i-ngilizce-%C3%B6%C4%9Fretmeni/id564024107?l=tr Devamını açıklamaya koyamadığımız için yorumlara sabitledik.
Corona Hakkında Dogru Bilinen Yanlışlar ve Önlemleri Aslında Ne?
Corona Hakkında Dogru Bilinen Yanlışlar ve Önlemleri Aslında Ne?
4 aylar önce
"İnanıyorum ki evren, kuralları tepetaklak geldiğinde, bunları düzeltmenin bir yolunu bulur. Birçok anomaliyi ve paradoksu yaşadığımız bu günler düşündürücü… Küresel ısınmanın çevreye yarattığı zararların endişe verici boyutlara ulaştığı, çin ve onu takip eden birçok ülkenin bloke olmak zorunda kaldığı bir dönemde, ekonomi yerle bir olurken hava kirliliği önemli oranda azalmakta; hava düzelmekte, maske kullanmak zorunda kalırken aslında daha temiz bir nefes almaktayız. Dışlayıcı politikaların ve ideolojilerin, tarihimizdeki aşağılık bir dönemi anımsatarak tüm dünyada artmaya başladığı bu tarihi noktada, bir virüs gelir ve bizi dışlanan, tecrit edilen, sınırlarda bloke edilen ve hastalık taşıyan yapar. hiçbir suçumuz olmasa da. beyaz, batılı ve business class yolcusu olsak da. Üretime ve tüketime dayalı bir toplumda, günde 14 saat ne olduğu belli olmayan bir amacın peşinde, cumartesimiz, pazarımız, takvimde kırmızı ile belirtilmiş tatillerimiz olmadan koşarken, bir anda ‘dur’ karşımıza çıkar. evde, günlerce, dururuz. Karşılık ya da para ile ölçmeye alıştığımız, gerçek değerini hatırlamadığımız ‘zaman' ile hesaplaşmamız başlar. hala onunla neler yapabileceğimizi hatırlıyor muyuz? Çocuklarımızı büyütmeyi, öyle gerektiği için, başka kişilere, kurumlara devrettiğimiz bir dönemde virüs okulları kapatır, bizi alternatifler yaratmaya, anne ve babayı tekrar çocukları ile birlikteliğe zorlar. tekrar aile olmaya mecbur bırakır. İlişkilerin, iletişimin, sosyalleşmenin virtüel dünyanın sosyal medyasında gerçekleşerek, bizi yakın olduğumuza dair bir yanılsamaya ittiği bu dönemde virüs bizden gerçek yakınlığı çalar: kimse birbirine dokunamaz, öpemez, sarılamaz; birbirine uzak ve dokunamamanın soğukluğunda kalırız. bunların anlamını ve önemini ne kadar göz ardı ettik? Herkesin kendi bahçesini düşünmesinin kural olduğu bu dönemde virüs bize açık bir mesaj yollar: Tek çıkış yolu aitlik duygusu, topluluk bilinci, başkasını düşünmek, kendinden daha büyük bir şeyi korumak ve onun tarafından korunmak. Paylaşılan sorumluluk, attığın adımın sadece kendi kaderini değil etrafındakilerinkini de belirlemesi; ve senin kaderinin de onlara bağlı olması. Öyleyse cadı avını, kimin suçlu olduğunu, sebebini düşünmeyi bırakır, onun yerine kendimize bundan neler öğrenebileceğimizi sorarsak, öğrenecek ve yapacak çok şeyimiz olduğuna inanıyorum. Çünkü belli ki evrene ve onun kurallarına borcumuz çok ve bize bunu bir virüs bedelini ödeterek hatırlatıyor.” Bu sözler italyan psikolog Francielle Morelli’ye ait. O içinde bulunduğumuz durumu, bu durumun oluşturduğu kaosu bu cümlelerle çok güzel analiz etmiş. Hatta tokat gibi yüzümüze vurmuş. Biz ise bu videoda, corona’dan asıl korunma yöntemlerini, nelerin doğru nelerin yanlış olduğunu, corona olursanız vücudunuzda neler olacağını anlatacağız.
Corona Virüsü Bulan İlk Doktor I İlklerin Tarihi
Corona Virüsü Bulan İlk Doktor I İlklerin Tarihi
4 aylar önce
Merdan İnstagram: instagram.com/merdankocaoglu/?hl=tr 2020 itibariyle Çin başta olmak üzere önce Asya’da, sonra dünyanın geri kalanında, son olarak da Türkiye’de hayat durdu. Günde binlerce, yılda ise milyonlarca insanın ziyaret ettiği turistik yerler boş, halkın sohbet edip eğlendiği mekanlar kapalı, sokaklarsa ıssız. Dünya yavaş yavaş sessizliğe gömülüyor. Corona sadece vücudun değil ülkelerin de yaşam fonksiyonlarına darbe vurdu yani. Geçmişte dünyaya yayılan birkaç virüse daha ev sahipliği yapan Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona, tahmin edilenden çok daha hızlı yayıldı. Henüz 2020’nin başında ortaya çıkmasına rağmen 3 ay içinde nüfusu 50 milyonun üstünde olan ülkelerin tamamında görüldü. Virüsle en son tanışan ülke de Türkiye oldu. Ve vaka sayıları artmaya devam ediyor. İtalya ve İran ise Çin’den sonra yayılımın maksimum seviyede olduğu ülkeler. Düşünün, İtalya’da ilk vaka görüldükten sadece 6 hafta sonra bu sayı 15 bini geçti. Popüler bir sözün, bir şarkının, bir sanatçının ismi toplumda çok hızlı yayıldığında “virüs gibi yayıldı” derler ya, şu an bunu gerçek haliyle yaşıyoruz maalesef. Peki birkaç saatin bile çok değerli olduğu bu tarz hastalıklarda günler öncesinden virüsü tespit eden bir doktor çıksa ne olurdu? Ortaya attığı teoriler ve çözüm önerileri kabul edilse bugün bambaşka bir yerde olur muyduk? 4 günde 4 hastane inşa eden Çin, elinde olan günleri verimli kullanamaz mıydı? Bu bir hayal değil. Öyle bir doktor çıktı, bu hastalıkta bir gariplik olduğunu ve önlem alınması gerektiğini söyledi. Sonra ne mi oldu?
İstanbul Depremi Aslında Ne?
İstanbul Depremi Aslında Ne?
4 aylar önce
80 binden fazla kişi ölecek, 135 bin kişi ağır yaralanacak. Milyonlarca kişi evsiz kalacak… Bu olay en geç 2031’de yaşanacak. Önümüzde sadece 10 yıl kadar bir süre var ki o da şanslıysak… Yıllardır haber bültenlerinde, tartışma programlarında sık sık duyuyoruz. Büyük İstanbul depremi kapıda. Aynı hatta olmasına rağmen Adapazarı, Düzce ya da Bolu depremi konuşulmuyorken, neden İstanbul depremi bu kadar medyada peki? Metropol olduğundan ya da daha fazla ölüm olacağından değil, çok daha farklı nedenleri var bunun. Bu deprem, bir ülkenin neredeyse bütün ekonomisini kaldıran bu kalbine hançer gibi saplanabilir. Ve hiçbir şey eskisi gibi olmayabilir… İşte o yüzden sizler için beklenen İstanbul depremi hakkında her şeyi topladık ve en basit haliyle anlattık.
Türk Sinemasının İlk Erotik Film Yıldızları I İlklerin Tarihi
Türk Sinemasının İlk Erotik Film Yıldızları I İlklerin Tarihi
4 aylar önce
1960’ın sonu 70’in başı…lar Türk sineması en kötü günlerinde. Dram furyası sona ermiş, köy hikayeleri popülaritesini kaybetmiş, kovboy filmleri artık izlenmiyor… Komedi de eski günlerinde değil. Halk, sinemada izleyecek film bulamıyor. Bir de üstüne evlerdeki televizyon sayısı artınca sinemanın pabucu hepten dama atılıyor. Sinema oyuncuları da işlerini kaybetmekle ve açlık savaşıyla burun buruna geliyor. Dönemin efsanelerinden Arzu Okay’ın dediği gibi “Mercimeği haşladım, soğanları kavurdum. Ama kıyma alacak para yok.” Bir sektör gözler önünde günden güne eriyor… İnsanları sinemaya gitmeye teşvik etmesi beklenen devlet, sinema biletlerine eğlence vergisi ekleyerek düşene bir tekme daha vuruyor. Bilet fiyatları özellikle yabancı filmlerde fahiş boyuta ulaşıyor. ...ve hikaye burda bitiyor... mu acaba? Hayır, daha yeni başlıyor. Beklenmeyen bir fikirle ortaya çıkan bir yönetmen, kendine bir kadın bir de erkek fedai seçiyor. Ve bu isimlerin başlattığı furya ile Türk sineması bambaşka bir boyuta ulaşıyor. Ne Aydemir Akbaş, ne Müjde Ar, ne de Ali Poyrazoğlu. İşte Türk sinemasının bilinmeyen kahramanları ilk erkek ve kadın erotik film yıldızları...
Burcu Esmersoy Aslında Kim?
Burcu Esmersoy Aslında Kim?
4 aylar önce
Akşam saatlerinde televizyonu açıyorsunuz… Fenerin maçı bitmiş bi yorumlara bakayım diyorsun, o… Yarışma izleyeyim diyorsun yarışan da o, sunan da o… Karnım kıyıldı, bi yemek programı açayım diyorsun yine o… Survivor demiyorsun bile. Neyse bi film izleyeyim bari diyorsun aaa o kim? Bari çocuklar duymasın açayım da biraz hayat bilgisi dersi alayım diyorsun ama… Sıkılıp atıyosun kumandayı bi kenara, günümüz televizyonu TRvideos’u açıyorsun ki… E konu televizyonsa o yine orda… Yıllardır hayatımızda. Futboldan Formula 1’e, Dans yarışmalarından filmlere, Çocuk programlarından Miss Turkey’e… O her yerde… 20 yılı aşkın süredir hayatımızda… Imagine Dragons’un Believer şarkısının klibine konu olacak hayatıyla, bilinenleriyle bilinmeyenleriyle Burcu Esmersoy Vibio’da…
Kreuzberg Aslında Ne? I 36 Boys Çetesinin Doğuşu
Kreuzberg Aslında Ne? I 36 Boys Çetesinin Doğuşu
5 aylar önce
Son zamanlarda adını çokça duyduğumuz bir yer Kreuzberg. Almanya’da belki üzerine en çok şarkı yazılan bölge. Yaşam standardı, sosyal ortamı, kozmopolit yapısı ve özellikle Türklerin, Türkiye'leştirdiği Almanya’daki evimiz. Oraya giden bir arkadaşınız, eşiniz, dostunuz varsa kesin duymuşsunuzdur. yedikleri en güzel döner buradadır. Türk icadı döner robotundan, sistem ve düzen karşıtı duruşuna kadar birçok şeyi ilgi çekici oldu. Ama biz en çok onu Killa Hakan’dan duyduk. Berlin’in ortasında garip ve bomboş kalmış bir banliyöyken, şehrin merkezine karışmasıyla değişen sosyal ortamıyla kreuzberg aslında neymiş ona bakalım dedik. Zira sadece Rap ve Hiphop kültürünün bir parçası değil, ayaklanmanın, kendini korumanın, ötekileşen insanların direnmesinin merkezi de aynı zamanda. Savaşlarla yıkılıp, Türk halkının özverisiyle geliştikten sonra bugünlere kadar geldi. Sonra da, göreceğiniz üzere Vibio’nun konusu oldu.
Suriye Savaşı'nın Asıl Sebebi? I İlklerin Tarihi
Suriye Savaşı'nın Asıl Sebebi? I İlklerin Tarihi
5 aylar önce
Yıl 2011... Tunus'ta başlayan halk ayaklanması Arap ülkeleri arasında hızla yayıldı. Ardından Mısır'da yükselen isyanlarla Arap Baharı kavramı Ortadoğu’da iyiden iyiye yerleşiyordu. 30 yıldır Mısır’ın cumhurbaşkanı olan ve zamanında %97’lik oranlarla seçilen lider Hüsnü Mübarek, halkın çoğunluğunun tepkisini alıyor ve isyanın boyutu gitgide artıyordu. Henüz bahar gelmemiş halklar ise içten içe bu isyanları haklı buluyordu. Sokaklarda, cafelerde, telefonda ve internette sohbet eden Suriyeliler, isyanda olan milletleri desteklerken bir yandan da kendilerinin de benzer durumda olduğunu konuşuyordu. Suriye iç savaşı ise yine böyle ‘sıradan’ bir konuşmayla başladı. Suriye yönetimi, muhalefetten rahatsız olduğu için istihbarat güçleriyle insanların telefonlarını dinliyor ve açık fişleme yapıyordu. Yine sıradan bir dinleme sırasında sıradan iki kadının konuşmaları takıldı kayıtlara. Hüsnü Mübarek hükümetini düştüğü haberi dünya gündeminde yankılanmıştı ve doktor olan kadınların arasında şu konuşma geçti; Duydun mu Hüsnü Mübarek düşmüş? Evet, darısı bizim başımıza. Konuşma sadece bu kadar. Sıradan iki muhalifin kurabileceği bu kısacık diyalog, Suriye’de 10’larca ülkenin, yüzlerce silahlı-silahsız grubun içine karıştığı ve neredeyse 10 yıldır devam eden bir iç savaşın ilk adımı olmuş oldu.
Atakan Kayalar Aslında Kim?
Atakan Kayalar Aslında Kim?
5 aylar önce
Tüketilecek her şey tüketildi, su, hava, ağaç, işçi, emekçi… Linç edilecek herkes ipten geçti. Lgbti+ bireyler, otobüsteki çiftler, parasızlıktan intihar edenler, kocası ve çocuğu ile fotoğraf paylaşanlar, hamileler… Ve şimdi sıra, 10 yaşındaki çocuğa geldi… Atakan Kayalar, daha dün doğup bugün Türkiye’nin linç kültürünün bir parçası haline geldi. Her şeyi hemen sevip, hemen nefret eden canım halkımızın mezesi oldu. Siyaset, sınır ötesi operasyon konuşulan programa da çıkarıldı, herkesin özel hayatına burnunu sokup magazin başlığı altında sözde yayın yapan programlara da. Üzerindeki yeleği, büyümüş de küçülmüş diye tabir edebileceğimiz tavırlarıyla çok çok kısa sürede viral haline gelip bir de adının önüne filozof sıfatını aldı. Onun yaşındaki çocuklar pamuktan fasulye çıkmasını gözlemliyorken, o eğitim sisteminden, demokrasiden, adaletten, sağlık sistemi, spor ve Türk Dil Kurumu'ndan bahsettiği için hemen ilgi odağı haline geldi. Gerçek dışı geldiği için üzerinde komplo teorileri üretildi. İyi de kimdi bu Atakan? Gerçekten bir proje mi yoksa yeni tanıştığımız, aslında olan da bizim onun vesilesiyle öğrendiğimiz kristal çocuk muydu? Buyrun Atakan’ın 10 yıllık kısa, ama bir haftalık uzuuuuun mu uzun hikayesi.
Tarihteki İlk Kadın Hükümdar I İlklerin Tarihi
Tarihteki İlk Kadın Hükümdar I İlklerin Tarihi
5 aylar önce
Eski yazıtlarda genellikle hükümdarlar, halk kahramanları ve önemli olaylar anlatılır. Birçoğunda da başrollerde erkekler vardır, kadınlara pek rastlanmaz. Ama o başka… O çok şeyin öncüsü. Tarihin babası olarak bilinen Heredot, ondan şöyle söz eder; “İskitlere hükmeden ilk kadındı ve ondan önce hiç kadın hükümdar görülmedi. Güçlü ve zekiydi. Kargıyı iyi kullanır, erkekler kadar iyi savaşır, evlatlarını çok severdi.” Tarihteki ilk kadın hükümdar… Tesadüf mü? Değil. Zayıf mıydı? Hayır. Şanslı mıydı? Kesinlikle değil. Hırslıydı, güçlüydü ve yenilmezdi. Dönemin toplum yapısı sayesinde en az erkekler kadar savaşçı yetişti. Türklerin en büyük sevdası olan bağımsızlık damarlarında akıyordu. Gücü tartışılmazdı ve yüreği intikam hırsıyla doluydu. Peki neden ve neyden intikam almak istedi? Neden bu kadar kanlı bir savaşa göz yumdu? Çünkü Türk kadını bağımsızlığına olduğu kadar evlatlarına da aşıktı. Annelik, hiçbir zaman olmadığı gibi milattan önce de sınır tanımamıştı.
Ali Biçim Aslında Kim?
Ali Biçim Aslında Kim?
5 aylar önce
Tutunmak için her şeyi yaptı. Çünkü bir hayali vardı: televizyona çıkmak. Onu da yaptı ama bazen şans ya bu, bir şeyler yolunda gitmez. Onda da aynısı oldu ve tam unutulacakken 8 yıl aradan sonra kendini hatırlatmayı başardı. Evet, kilo vermiş, daha güzel saç traşı olmuş ve piksellerin arasından yeniden kendini göstermeye başlayan Ali Biçim’den bahsediyorum. Ali biberon adlı bloğundan, anaokul mezuniyet videosuna, just pide ve teyze kalk’a, televizyon’dan kitaba, ordan hooooop TRvideos’a! Bugün de sevenlerine sevmeyenlerine, bilenlere bilmeyenlere, dedik ki, Ali Biçim kimmiş? Her zamanki yerinde. ViBio'da!
Atatürk'ün Kara Kutusu Salih Bozok Aslında Kim?
Atatürk'ün Kara Kutusu Salih Bozok Aslında Kim?
5 aylar önce
O olmasaydı, bizler Atatürk’ü sadece tarih sayfalarına yazdırdığı zaferlerinden tanıyacaktık. Hangi savaşa gitti, ne stratejiler uyguladı, kimlerle anlaşmalar yaptı. Ama onun sayesinde hangi türküleri sever, hangi kadını daha çok sevdi, rakısını nasıl içti, kime güvendi, kimden vazgeçti hepsini öğrendik. Çünkü o bizlerin Atatürk hafızası oldu. Bugün Atatürk’ü tanımamızda, onu bu kadar sevmemizde en önemli etkendi. Çocukluğundan başlayıp, son nefesine kadar. Attığı her adımda, verdiği her kararda yanındaydı. Bu öyle bir sadakatti ki şimdilerde çevrenize baktığınızda göremezsiniz. Birlikteyken canım cicim diyenler, ayrılınca ben onu zaten sevmezdim deyip kötüleyenler, kandırılanlar her yerde. Ama bir de böyle dostluklar var. Çıkarların olmadığı, anlık değil; koca bir ömürde hiç bozulmadan devam eden dostluklar. Salih Bozok’u Atatürk’süz, Atatürk’ü de Salih Bozok’suz anmak ayıp olur. Buyrun...
İlk Türk Kadın Casus I İlklerinTarihi
İlk Türk Kadın Casus I İlklerinTarihi
5 aylar önce
İlkinin yıkımı henüz toplanmamışken 2. Dünya Savaşı’nın kapıya dayandığı yıllar. Yağmurlu, ılık bir sonbahar akşamı. Almanya Başkanı Führer Adolf Hitler yanında korumalarıyla birlikte bir gece kulübüne girdi. Sahnenin önünde kendisi için ayrılan masaya oturdu Führer. Bir yanında sağ kolu Ernst Röhm, diğer yanında sol kolu Joseph Goebbels… Sahneye çıkacak sanatçıyı beklemeye başladılar. Beklenen konuk geldiğine göre sanatçı da yerini almalıydı. Derken ışıklar kısıldı, sunucu ayağa kalktı ve sahneye çıktı. Önce Hitler’e sonra da adamlarına selam vererek takdime başladı. Buralara ait olmayan biriydi. Oryantalin, dansözlerin kraliçesi... Tüm Avrupa onu Haremin Son Kızı diye tanıyordu. Ya da İstanbul’un Gülü… Ortadoğu’ya özgü oryantal ezgiler duyuldu çalgılardan. Sahneye güzel ve kıvrak bir kadın çıktı. Enerjisi, kıyafeti ve yüzündeki sıcacık gülümsemesiyle Führer’e bir reverans yaptı ve şovuna başladı. Hitler’in bile hayran kaldığı bir dansöz. Erkeklerin dikkatini başka yere verememesinin suçlusu… Naziler dansına hayrandı. Ama onun için yaptıkları plan bambaşkaydı. Tıpkı onun Naziler için olan planının tamamen farklı olması gibi. Haremin Son Kızı… Güzelliği ve dans yeteneğiyle kimsenin giremeyeceği kapıları ardına kadar açan Emine Adalet… En az güzelliği kadar yüksek zekası ve cesaretiyle, vatanına olan aşkını birleştiren, Türkiye’nin 2. Dünya Savaşı’nın dışında kalması için en değerli bilgileri elde eden Adalet… İşte Avrupa’yı karış karış gezip dansözlük yapan, aynı zamanda Milli İstihbarat’ın ilk kadın casusu, Türk Matahari Emine Adalet’in tarihe gömülen hikayesi…
Furkan Korkmaz Aslında Kim?
Furkan Korkmaz Aslında Kim?
5 aylar önce
Ne güzel oluyor dimi yurt dışında ülkemizi temsil edenleri görmek, onlarla gurur duymak? Biz ki yabancı dizi izlerken bir “İstanbul” duyduğumuzda, yabancı filmlerde ülkemizden bir sahne gördüğümüzde, Türk bir karakter olduğunda havalara uçan milletiz. Bir de böyle gençler var… Baya kanlı canlı, ülkenin gurur kaynağı. Sayesinde meraklılar daha heveslendi, meraklı olmayanlar bile “yahu neymiş bu çocuk” deyip basketbol maçı açtı. Valla ülkenin futbol dışındaki spor bilgisi ve kültürü değişti onu takip etmekten. Tabii basketbol severler onu daha iyi tanır ama bu sene adını daha çok duyanlar da hakkındaki her şeyi merak etmeye başladı. E hal böyle olunca, gel de şimdi Furkan Korkmaz ViBio'su yapma... Videoları derleyen kaynak Zelimir HBK TRvideos Kanalı: trvideos.net/c/UCbpkmMfvXhvpfI-IGUQbHdgfeatured
Doğduğun Ev Kaderindir Dizisi Aslında Ne?
Doğduğun Ev Kaderindir Dizisi Aslında Ne?
5 aylar önce
Hava Kent projeleri hakkında bilgi almak için; bit.ly/vibio-havakent “İnsan kaderini değiştirebilir mi?” Başta kader olmak üzere, bu soru da yüzyıllardır konuşuluyor. E tabi hayatımızın bir parçası olan diziler de bunu konu edinmekten hiç vazgeçmiyor. Tv8 ekranlarında yeni başlayan doğduğun ev kaderindir dizisi de bu soruya cevap arayan diziler furyasına katıldı kısa zaman önce. Ana karakterlerimiz Mehdi ve Zeynep’e hayat baştan kötü davranmıştır. ve bu benzerlik iki kişiyi birbirine çeker. İşte kader burada yazılmaya başlanır dizide. "Bize çocukluk acılarını tekrar yaşatacak kişileri gözünden tanır, başkasına değil, ona aşık oluruz” gibi güzel ama beylik lafları içinde barındıran, hikayesiyle gözlerimizi böyle açıp “ay acaba nereye varacak bu konu” diye baktırtan diziyi bi ele alalım dedik. Acaba Tv8’in bir önceki dizi projesiyle aynı kaderi mi yaşayacak, yoksa alıp başını gidecek mi?
Tarihteki İlk Köle ve Köle Taciri I İlklerin Tarihi
Tarihteki İlk Köle ve Köle Taciri I İlklerin Tarihi
5 aylar önce
Neredeyse insanlık kadar eski bir kavramdan bahsediyoruz bugün. Tarlalarda, evlerde, madenlerde, yani insan gücüne ihtiyaç olan her yerde çalıştırılmış, nefes almak dışında hiçbir hakkı bulunmayan eşyalar… Hatta bazen nefes alma hakkı da tanınmadı onlara. Neredeyse hiç önemsenmeyen köleler, genele bakıldığında tarihe en çok etki eden topluluk oldu. Medeniyetlerin gelişmesine, yıkılmasına ve yeni baştan kurulmasında başrol oynadılar. Sadece siyasi değil sosyal anlamda da büyük etkileri oldu. Duyguları aktarmak için en çok kullanılan yol olan müziğe yön verdiler, Jazz ve Blues’un temelleri attılar hikayelerini anlatırken. Peki kendisiyle aynı özellikle sahip olan bir insanın yaşam hakkını elinden alarak köle haline getirmeyi ilk kim akıl etmiş? Ya da bunu neden yapmışlar? İnsanların yaşamını sağlaması için bulunduğunu iddia eden devletler bu konuda ne yapmışlar? İşte, tarihteki ilk resmi kölenin ve köle sahibinin hikayesi.
Patron Aslında Kim?
Patron Aslında Kim?
5 aylar önce
Şimdi demeyin “patron ne olacak yaa, al işte bizi çalıştırıyor çalıştırıyor kendi zengin oluyor” falan. Ya da aklınıza bu gelmesin. Hoş pek zannetmiyorum bunun geleceğini. Ama şimdi bahsedeceğim patron aslında bu ilk aklınıza gelen patron kelimesini zihnimizden silip, dinlemeyi sevdiğimiz patron haline getirdi. Zira diğeri konuşup emirler savururken içimizden şarkılar söylüyorken biz, bu patronun şarkılarına eşlik eder olduk. Miss gibi patron. Ötekinden zam istediğinde sana trip atarken canımız sıkılıyor, bu patron trap atıyor keyfimiz yerine geliyor. Uzuuuun yıllardır bu işin içinde. Yer altından çıktı yeryüzüne. Bakırköy istasyon konserlerinde daha bıyığı olmadan onu dinleyenler şimdi büyüdü, sold out olan konserlerinde yine onu dinlemeye gidiyor. Ehh bu durumda ne oluyor. Patron, Vibio’nun konuğu oluyor.
Cedi Osman Aslında Kim?
Cedi Osman Aslında Kim?
5 aylar önce
Doğduğu günden bu yana, o bunu bilmese de bir gün buralara kadar geleceği belliydi. İsmini babaannesinden aldı, Cedi. Arapça’da Büyük Lider anlamına geliyor. Basketbola çocukken başladı, sadece hobi olarak. Bu oyunun etrafında bir gelecek hayali kurmadı yani. Öyle boş zamanlarda oynuyordu işte. Onun hayali pilot olmaktı. Bir nevi oldu da… Yetenekli, hırslı ve alçakgönüllü. Zamanında çok kişiye dendi ‘büyük yetenek’ diye. Ama o başka… Kendisi için ‘bu çocuktan olur’ diyen kim varsa haksız çıkarmadı. 6 yaşında başladığı basketbol, hayatının en büyük parçası haline geldi. Söylediğinde göre dünyada Cedi ismine sahip olan tek insan. Türkiye’de düzenlenen Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda global bir unvan kazandı; The First Cedi. Saraybosna sokaklarında, elindeki eski basketbol topuyla oradan oraya koşan sıska ve küçük çocuk. Çevresine her zaman enerji veren, herkesin sevdiği küçük çocuk. Aile terbiyesini sonuna kadar almış, Atatürk’ün Zeki Çevik ve Ahlaklı küçük çocuğu. Önce Türkiye sonra da Amerika… İzleyen herkesi heyecanlandıran, efsaneler arasında şimdiden yerini ayırtan, saha-ülke-taraftar fark etmeden herkese adını haykırtan adam! O her zaman bizim ilk günkü kadar gurur duyduğumuz çocuk. The First Cedi… Cedi Osman konuğumuz…
Veba'dan Corona'ya İlk Biyolojik Silah I İlklerin Tarihi
Veba'dan Corona'ya İlk Biyolojik Silah I İlklerin Tarihi
6 aylar önce
İnsanlık son 5000 yılda 15 binden fazla kez savaştı. Bu savaşlarda 3 milyarın üzerinde insan öldü. Üstelik bunların %70’i asker değil sivildi. Devletlerin yaptığı katliamlar, soykırımlar ve daha niceleri binlerce yıllık tarihimizde adeta kara bir leke bıraktı. Ama her savaş öyle toplu tüfekli olmadı. Bazen bir devlet bir başka devleti yok etmek için eline bir taş bile almadı. Elbette silahları vardı, ama gözle görünmez silahlar. Amaçlar aynı olsa da savaşlar da çeşitlere ayrıldı. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra başlayan Soğuk Savaş, günümüzde daha belirgin hale gelen ekonomik savaş, teknolojik savaş, psikolojik savaş derken git gide çeşitlendirebiliriz bunu. Hepsinin de silahı birbirinden farklı aslında. Para, zeka, sabır, ilim, bilim… Bazen de sağlık. Sağlık, ilaç ve bilinç, bir devletin yok olmasını ya da gücüne güç katmasını sağlayabilir. Yani sadece bombalar yapmakla, tanklar almakla güçlenmez savunma mekanizmaları. Görünmez silahlara, biyolojik savaşlara da dayanabilmek gerekir. Tarih boyunca biyolojik savaşlar yüzünden yayılan hastalıklarda 1 milyara yakın insan öldü. Bazı ülkeler yıkıldı, bazı ülkeler de imparatorluğa dönüştü. Zafere giden yolda her şeyi mübah gördü insanoğlu. yine o insanoğlunun bugünlerde corona’yı kitlesel imha için yarattığı iddiasıyla sarsılıyoruz. inanılacak gibi değil ama inanılmayacak kadar imkansız da sayılmaz çünkü bunun örneklerini çok gördük. Tarihte ilk kez bir hastalığı lehine çevirmek için silah olarak kullandı bir adam. Avrupa’nın neredeyse yarısını yok etti caniliği. Evet, bu canilikten başka bir şey değildi. Bu videoda tarihteki ilk biyolojik silahı anlatırken aynı zamanda bunu kullanan adamın nasıl ‘’’Canilik’’’ terimini de ortaya çıkardığını göreceksiniz.
Zeynep Bastık Aslında Kim?
Zeynep Bastık Aslında Kim?
6 aylar önce
Şimdi bir an düşünün! İnternet olmasaydı. Onunla tanışabilecek miydik? Peki ya onlarla? Hatta onunla... Dolaylı ya da dolaysız, internet sayesinde büyük bir kitleye ulaşıp ünlü olan, Popülerliğini arttıran o kadar çok isim var ki, saymakla bitmez. Bakın sadece ünlü olan demiyoruz! Popülerliğini arttırmış olan da diyoruz. Heh işte Zeynep Bastık'ta onlardan biri. Ailemizin yeni nesil TRvideos şarkıcısı. Bir çok yerde şansını denedi ama sonunda TRvideos ile popülerliğin dibine vurdu! Peki bu yeni internet şarkıcısı modeli, Son dönemlerde neden daha sık karşımıza çıkar oldu? Yenilerle eskiler arasında, önemli bir fark var. Bu işte ilk olanlar, sanki bu işe “olursa olur-olmazsa olmaz” gözüyle bakıp, Parçalarını öylesine internete yüklerken, Yeni nesil, milenyum çağında yetişmenin farkını kullanıp, İnterneti proje alanları olarak kullanmayı öğrendi. Kısacası “Geleneksel medyada bana yer yok! Ben TRvideos'a kapağı atayım ama adam gibi atayım. Para harcayacaksam da buraya harcayayım.” Kafası yeni nesil sanatçılarda aldıııı, yürüdü... Bak en sonunda ne oldu? Zeynep Bastık Vibio ya konu oldu...
Corona Virüsü Aslında Ne?
Corona Virüsü Aslında Ne?
6 aylar önce
Dünya şimdiye kadar bir sürü badire atlattı. savaşlar, depremler, yıkımlar… Ve hastalıklar. Savaşta ölenlerden çok hastalıkta ölenler oldu. Örneğin İspanyol gribi 1918-19 yılları arasında 100 milyondan fazla kişinin canına mal oldu. 1981’de ilk kez görülmesinin ardından aids 25 milyon can aldı. Antik çağlardan beri en ölümcül olanı veba. 250 milyondan fazla kişi hayatını kaybetti bu hastalık nedeniyle. Sarı humma, kolera, çiçek, sıtma… Bunlardan bazılarının tedavisi bulundu, bazıları üzerinde ise çalışmalar sürüyor. Ama daha kötüsü, bu hastalıklar sadece hastalık da değil, kitle imha silahı olarak da kullanıldı. Mesela veba kullanılan ilk kimyasal silah.. Hal böyle olunca, özellikle gitgide artan dünya nüfusunda, yeni çıkan her hastalığa bir endişeyle bakar olduk. Bir corona virüs cinsi olan wuhan korona virüsü için de aynı endişelerimiz başladı yakın zamanda. Bilinmezliklerden oluşması, hükümetin üstü kapalı açıklamaları ve bunların tam tersi ülkeden gelen görüntüler acaba bu insanların, insanlara yaptığı son kazık mı dedirtmeye başladı. Kitlesel imha olacağı üzerine komplo teorileri üredi. Biz de sizin için ülkemizde de endişesi yaşanan bu hastalık aslında neymiş, belirtileri, önlemleri ve üzerine kurulan komplo teorilerine kadar hepsini toparladık. Buyrun...
Oscar Kazanan İlk Basketbolcu Kobe Bryant'ın Öyküsü I İlklerin Tarihi
Oscar Kazanan İlk Basketbolcu Kobe Bryant'ın Öyküsü I İlklerin Tarihi
6 aylar önce
O hala 6 yaşında babasının çoraplarından basket topu yapan, hırslı çocuktu. O 3 yaşında ilk defa elini değdirdiği basketbol topuna deli gibi bağlı kalan kara mambaydı. Basketbolun onun için tek gerçek olduğunu biliyordu. Ona aşık olduğu gerçeği… Tüm hayatını bunun üzerine kurdu. Yapılamaz denilen her şeyi yaptı, yapılamaz denilen her şeyi yapmaları için binlere, milyonlara ilham kaynağı oldu. Çocukluğumuzun uykusuz gecelerinde, ertesi gün okulda dersi bir elimiz çenemizde uyumamaya çalışarak dinlememizin, tenefüslerde beton yer, demir potada onun hareketlerini yapmaya çalışırken dizlerimizin yara bağlamasının nedeni. İlklerin adamı. Bunu o herkese ilham olabilecek hayat hikayesinin temel taşı olan hırsı ve çalışma aşkıyla yaptı. Basketbol aşkı, ona tarihte Oscar kazanan ilk basketbolcu olma ünvanını da getirdi.
Tutunamayanlar Dizisi Aslında Ne?
Tutunamayanlar Dizisi Aslında Ne?
6 aylar önce
Durun! Hemen şunu söyleyelim. Tutunamayanlar derken bu tutunamayanlardan değil, şu tutunamayanlardan bahsedeceğiz bugün. Yani tamamen farklı olaylar, bir kitap uyarlaması değil bu dizi. Konusu basit ama kadrosu büyük ümit vadediyor. Doğu Demirkol gibi yıldızı parlayan oyuncuların yanında Zafer Algöz gibi büyük ustaların yer aldığı Tutunamayanlar, tür bakımından ülkemizde aktif olarak devam eden tek dizi. İçinde hem uçuk bir absürtlük var hem de sert bir realistik. Yer yer komedinin içinde gerçek bir dram yer alıyor. İlk bölümünü izlerken bile sanki her hafta aynı saatte televizyonun başına bu dizi için geçiyormuşuz gibi hissettirdi. O kadar tanıdık ve o kadar sıcak geliyor ki uzun süredir görmediğimiz bir dostumuzla karşılaşmış gibi oluyoruz. Annesinin zoruyla iş bulmaya çalışan ana karakterimiz etrafında dönüyor her şey. Ama çevresindeki herkesin de kendine göre bir dünyası, hayalleri var. Karakterleri yeni tanımamıza rağmen içimizde bir özlem giderme duygusu oluşuyor. Tutunamayanlar da önce kalbimizde sonra da reyting listelerinde uzuun süre tutunacakmış gibi görünüyor.
Babil Dizisi Aslında Ne?
Babil Dizisi Aslında Ne?
6 aylar önce
Atanamayan öğretmenler, işinden çıkarılan öğretim görevlileri, çocuğuna bakamayan, kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşların intiharları. Annesinin hastalığı için eczaneden ilaç dilenen çocuk, aç kaldığı için ekmek çalanlar, kötü yola sapanlar.. Çalışmak için büyük şehire gelip tutunamayıp evine başları önlerine eğik dönenler. Çok güzel bölümlerden mezun olup, bir okuldan bile mezun olmayan zengin iş adamlarının altında ezilmeye mahkum kalanlar… Bu anlattığım karakterlerin hiç biri film karakteri değil. Gerçekte içinde bulunduğumuz dünyanın gerçek kahramanları onlar. Bir de tabii dizilerde gördüğümüz, sabah kalkınca Van kahvaltısı gibi dizilmiş kahvaltı masasında sadece bir portakal suyundan yudum alıp evden çıkan şımarıklar, baba parasıyla özel okullarda okuyup her gece partileyenler, ay zengin bi kocaya kapak atsam da zengin olsam diye fırıldak gözlerle etrafına bakan kızlar var. Ama bu dizide bunlar yok. Babil, Türk dizi sektörüne gerçek karakterle bomba gibi giriş yapan yeni psikolojik gerilim ve dram dizimiz. İzledik, etkilendik, anlatalım dedik. Anlatalım ki, değinmek istedikleri konulara belki biraz bizim de katkımız olur.
Cumhuriyet Tarihinin İlk Kadın İdamı I İlklerin Tarihi
Cumhuriyet Tarihinin İlk Kadın İdamı I İlklerin Tarihi
6 aylar önce
Tarih 12 Eylül 1931. Bir cumartesi sabahı önüne gelen 3/83 numaralı başvekalet tezkeresini onaylayan Başkanvekili İsmet İnönü, Isparta’nın Darıbükü Köyü’nden Tokalı lakaplı Fatma Ana’nın idamını onaylamış oluyordu. Fatma Ana’nın suçu ise peşin 20 altın ve sonrasında verilecek bir tarla karşılığında aynı köyden Eşref’in hanımı Ümmüşani’yi baltayla öldürmesiydi. Türkiye’nin kuruluş yıllarında pek çok idam yaşandı, pek çok ölüm kararının altına imza atıldı. Ancak bunun önemi bambaşka. Tam 88 yıl önce atılan bu imza ile infazı onaylanan Fatma Ana, cumhuriyet tarihimizde idam edilen ilk kadın olacaktı.
Aşık Veysel Aslında Kim?
Aşık Veysel Aslında Kim?
6 aylar önce
O “var mıdır dünyada gelip de kalan” dedi, biz ondan dünya malının geçici olduğunu öğrendik. O sazının teline vurdu, “güzelliğin on para etmez bu bendeki aşk olmasa” dedi, biz güzelliğimize güvenmemeyi öğrendik. “Murat yalan, ölüm gerçek” dedi, ölümü hatırladık. Dertsiz baş, yarasız ağaç olmaz derlerdi, hep bu sözle dertlerini kabul etti. Gözü karanlıktı, gönlü aydınlık. Herkes onun gibi görse, memlekette kötülük kalmazdı. Mendilleri hazırlayın. İki kapılı hanın yılmayan yolcusu Aşık Veysel'i anıyoruz bugün. Sevgiyle..
İş Görüşmelerinde Dürüstlük I Vural Çakır ve Asma ile Mesele
İş Görüşmelerinde Dürüstlük I Vural Çakır ve Asma ile Mesele
6 aylar önce
Vural Çakır ve Asma ile Mesele programında bu bölüm, iş görüşmesinde ne kadar dürüst olunmalı? Yalan söylenmeli mi? konusu masaya yatırıldı. İyi seyirler!
Einstein'a Kafa Tutan Türk: Hüseyin Yılmaz Kimdir?
Einstein'a Kafa Tutan Türk: Hüseyin Yılmaz Kimdir?
6 aylar önce
Cambly’yi bu kodla ilk 10 dk ücretsiz deneyebilirsiniz, ayrıca sürpriz indirimden faydalanıp abone olabilirsiniz: VİBİOCAMBLY Üye olmak için: bit.ly/3a5rPQC İndirim linki: bit.ly/2sompPU *İndirim sınırlı sayıda kişi için geçerlidir. Cambly TRvideos Kanalı: trvideos.net/c/UCXmltHNzmokuyDaRHELgZDw Blog: blog.cambly.com/
Tarihteki İlk Seri Katil: Ted Bundy I İlklerin Tarihi
Tarihteki İlk Seri Katil: Ted Bundy I İlklerin Tarihi
6 aylar önce
Sözlüklerde, arada bekleme dönemleri olacak şekilde, 30 günden uzun bir zaman diliminde 3’ten fazla insanı öldüren kişilere seri katil denir. 3 denince az gelebilir. “Tarihte 3’ten fazla insanı öldürmüş milyonlarca kişi vardır.” diyebilirsiniz. Haklısınız. Bu tanıma uygun birçok katil geçti tarih sahnesinden. Örneğin 1500’lü yılları kana bulamış Elizabeth Bathory. Namı diğer Kanlı Kontes. Güzelliğini kaybedeceği korkusuyla çözüm arayan Elizabeth, 612 bakire kızı belirli aralıklarla kaçırarak, tepesinden asılı bir kafeste işkence yapmış ve kafesten akan kanlarla duş almıştır. Bakire kanıyla yaptığı banyonun, onu tekrar güzelliğine kavuşturacağını düşünmüş. Bazı tarihçiler, Orta Çağ’da varlıklarına ciddi ciddi inanılan vampir ve kurt adam olaylarının, o dönemde yaşamış ve zamanla efsaneleşmiş seri katillere dayandığını düşünmekte. Fahişelere Londra’yı dar eden ve gerçek kimliği hiçbir zaman kanıtlanamayan Karın Deşen Jack, 100’den fazla insanın katili yamyam Albert Fish ve daha birçoğu seri katil olarak adlandırılabilir. Ama bir tanesi var ki, aşk adını verdiği korkunç dürtüleri yüzünden onlarca kadının canını aldı. Tecavüz, adam kaçırma, soygun ve daha birçok suçtan yargılandı. Kadınlar önce onun korkusundan sokaklara adım atamadı, sonra da onunla olmak için yapmadık şey bırakmadı. Cinayetlerinin ne başı oldu ne de sonu. Gel gelelim seri katil tanımı da ilk kez onunla var oldu.
Charles Darwin Aslında Kim?
Charles Darwin Aslında Kim?
6 aylar önce
Şimdi Darwin'in şimdiye kadar tüm yanlış anlaşılmaları, kronik hastalığının getirmiş olduğu bilim ve inanç arasında kalması, evrimin teorisini verip, evlilik teorisi bile üretmesini anlatacağım. Dönem ödevi olanlar….. Evrim teorisini bir türlü anlamayanlar….. “Madem maymundan geldik neden hala maymunlar var” diyenler. Ulen siz bile…. Hadi gelin en anlaşılır Darwin ve evrim videosuna alalım sizleri.
Siber Zorbalıktan Kurtulabilir misin? I Vural Çakır ve Asma ile Mesele
Siber Zorbalıktan Kurtulabilir misin? I Vural Çakır ve Asma ile Mesele
6 aylar önce
Vural Çakır ve Asma ile Mesele programında bu bölüm, son zamanlarda gündeme oturan siber zorbalık konusu masaya yatırıldı. Bu videoyu sakın kaçırma, sen de siber zorba olabilirsin. İyi seyirler!
Türkiye'nin İlk ve Tek Kadın Mafyası I İlklerin Tarihi
Türkiye'nin İlk ve Tek Kadın Mafyası I İlklerin Tarihi
6 aylar önce
Kabadayı denince gözünüzün önüne böyle adamlar geliyor değil mi? Böyle kalıplı heybetli olanlar, sokaklarda nara atanlar, önüne gelenle kavga eden adamlar. Yeşilçam filmlerinden gördüğümüz kadarıyla çok da avantajlı bir ‘meslek’ aslında. Pavyonlarda, gazinolarda en ön masa onlara kombine verilir, en güzel solistler her zaman sevgilileri olur, hasılattan onların payı hazırdır. Sözlüğe göre, kendine özgü namus kuralları olan ve bunun dışına çıkmayan, iyi dövüşen, korkusuz kimselere kabadayı denir. Böyle bakınca sadece erkeklere özgü bir kavrammış gibi durmuyor. “Gözü dönen bir kadın 20 erkek gücündedir” derler. Bu sözün nasıl ortaya çıktığını da bu videoda göreceksiniz. Türk ve dünya tarihinde pek çok kabadayı figürü ortaya çıktı. Bazıları gerçekten var oldu, bazıları da sadece bir şehir efsanesiydi. Kabul edelim çoğu da erkekti… Ama bir kadın yaşadı ki bu topraklar üzerinde, hüküm sürdüğü kısa süre boyunca İstanbul’da adını duyurmadık yer bırakmadı. Sokaklarda duyulan naralar ya onundu ya da onun adamlarının. Peki nasıl ortaya çıktı bu kadın? Neden bir kabadayı oldu? İşte ilk ve tek kadın kabadayı Baltalı Hano’nun hikayesi…
Devrim Arabaları Aslında Ne?
Devrim Arabaları Aslında Ne?
6 aylar önce
Kuşkusuz ki her şey bir hayalle başlar. Bazı hayaller çok ütopiktir. Bazıları ise çok sığ. Ama bazı hayaller vardır ki, Olması çok zordur, olursa da her şey bir rüya gibi olur. Pembe bir rüya... Fakat asıl iş, sadece bu rüyanın gerçekleşmesini ümit etmek de değildir. Bunu başarabilmektedir. Bu rüyayı görebilmek için sürekli hayallere ve uykuya dalmak yerine, Önce rüyanın gerçek olabileceğine inanmak gerekir. Kolları sıvamak... Bu da yetmez! Size hayalperest diyecek muhalifleri göğüslemeniz, karşınıza çıkacak tüm imkansızlıkları aşmanız, Yeri geldi mi tehditlere, yeri geldi mi aşağılamalara hazırlıklı olmanız şarttır! Tökezlediğinizde “ben sana demiştim” deyip, halinize sevinenlerden tutun, iftirayla, negatif senaryolarla sizi tüketmeye, vazgeçirmeye çalışanlara kadar, her türlü insanla ve durumla uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Para, bütçe, yatırım, risk... bunlara hiç girmiyorum bile. An gelir ki, Hayal kurduğunuza pişman olabilir. Her şeyden vazgeçmek isteyebilirsiniz. Neden ben? Bir tek ben miyim rüya gören? Diye sorabilirsiniz kendinize... Öyle bir baskıdır ki bu, Yetişkin olan herkes hayatının bir döneminde bu durumla karşılaşmıştır. Kimisi aşmayı başarmış, kimisi başaramamıştır... Bu Vibio'da anlatacağımız hikayede, her ikisi de var. Büyük bir rüyayı gerçekleştirmeye çalışanların başarılı olduğu, Ama gerçekleştirdikleri rüyanın başarısız olduğu bir hikaye bu... Bu hikaye Türk mühendislerinin ve ustalarının hikayesi... Bu hikaye Devrim Arabaları'nın hikayesi...
Atiye Dizisi Aslında Ne?
Atiye Dizisi Aslında Ne?
7 aylar önce
Pelin'in Instagram adresi: instagram.com/birmatmazel/?hl=tr Sakın izlemeyin!! Bak baştan söylüyorum Atiye dizisini sakın izlemeye kalkmayın, çünkü başından kalkamıyorsunuz. Hala izlemediyseniz tabi…. Netflix Türkiye’nin ikinci yapımı Atiye’nin ilk sezonu yayınlandı. Birçoğumuz şimdiden ikinci sezon için gün saymaya başladık bile. İçinde ne gizemler, ne soru işaretleri, ne anlamlar vardı ama. O yüzden çok uzatmadan hemen sizi atiye dizisinin Vibio'suna alalım. Atiye aslında kim? Sembolünün anlamı ne? Nemrut ve Göbeklitepe neden özellikle mekan olarak seçildi. Buyrun…
Atatürk'ün Gizli Aşkı Fikriye Aslında Kim?
Atatürk'ün Gizli Aşkı Fikriye Aslında Kim?
7 aylar önce
O sıradan bir kadın değildi. Daha küçücükken gördü hayatının aşkını, daha küçücükken tanıdı ayrılığın acısını. Bir deve gönül verdi. O dev vatanına gönlünü kaptırmışken. Tüm hayatını aşkının peşinden gitmeye adadı. Gitti de, ama bedeli çok ağır olacaktı. Mavi gözlü devi sevmek, küçücük bir pireydi dünya üzerinde. Fikriye, küçücük bir pireydi aşkının hayatında başlarda, sonra aşkıyla devleşti ve o devin altında ezildi. Buyrun üzerine ne şiirler, ne kitapkar yazılan, ne filmler çekilen o aşk hikayelerine “onlar neymiş ki bu hikayenin yanında” diyeceğiniz bir yaşam hikayesi. Fikriye’nin Atatürk’e olan ölümcül ama ölümsüz aşkının hikayesi...
Noel ve Yılbaşı Hristiyan mıdır? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
Noel ve Yılbaşı Hristiyan mıdır? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
7 aylar önce
Vural Çakır ve Asma ile Mesele programında bu bölüm vatandaşlık piyasası ve yılbaşı kutlaması tartışmaları masaya yatırıldı. Siz de düşüncelerinizi yorum olarak belirtebilirsiniz.
Selin Ciğerci Aslında Kim?
Selin Ciğerci Aslında Kim?
7 aylar önce
Arkasından erkekmiş kadın oldu, döndü, kestirdi diyorlar. onun ise buna cevabı “arkamdan dolandırıcı, hırsız kadın tüccarıymış diyeceklerine bunu desinler daha iyi.” oluyor. O, cinsiyet beyanı üzerinden en çok zorbalıyğa uğrayan, en çok konuşulan kadın. Dj’lik yapıyor, kendi şarkısını çıkarıyor, adını taşıyan kozmetik markası oluşturuyor ama selin hala başka nedenlerden dolayı gündeme geliyor. Gelin, kendini anaç bir trans olarak yorumlayan, sanatıyla değil, kişiliğiyle sevilen Selin Ciğerci’nin altın kafesteki hayatından, nasıl özgürlük diye uçtuğuna bakalım birlikte. Buyrun, yanlış bedene hapsolmuş ruhunu kurtarma operasyonu ile Selin Ciğerci.
Star Wars Aslında Ne?
Star Wars Aslında Ne?
7 aylar önce
Cinetime internet sitesi: www.cinetime.com.tr/ Veeee sonunda geldi! Öyle bir film ki bu, Kendine ait evreni ve karakterleri ile, Sinema tarihini değiştirmekle kalmadı. Piyasada kendine ait devasa bir sektör oluşturdu. Filmleri ve dizileri yetmedi. Oyuncakları, çizgi romanları, video oyunları, Hatta giyimi, kuşamı ve aksesuarlarıyla da, Sahiplerine bugüne kadar 30 milyar dolardan fazla para kazandırdı. 78-86 arası tam 250 milyon adet oyuncağı satıldı. E hal böyle olunca da “bir popüler kültür devi” olması gayet normaldi. Eğer birisi daha önce hiç duymadığınız egzantrik isimlerden, Ellerini ve kollarını kullanarak değişik uzay gemileri ve gezegenlerden falan bahsediyorsa, Her şeyden önemlisi elindeki şemsiyeyi, ışın kılıcı sanıp sağa sola savuruyorsa... Bırakın güç onunla olsun, Çünkü muhtemelen o bir Star Wars fanıdır. Arkadaşının kulağına kohlayıp “I'm your father” diyenleri saymıyorum bile... İster fanı ol! İster olma! Ama 42 yaşındaki bu devin son filmini merak ettiğini biliyoruz. Biz de ettik. Buyrun!
Kadına Şiddetin Suçlusu Kim? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
Kadına Şiddetin Suçlusu Kim? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
7 aylar önce
Vural Çakır ve Asma ile Mesele programında bu bölüm maalesef ülkemizde çokça yaşadığımız, gördüğümüz, içimizi yakan kadın cinayetleri masaya yatırıldı. Bu cinayetler toplumsal mı yoksa kişisel mi? Siz de düşüncelerinizi yorum olarak yazın.
Timuçin Esen Aslında Kim?
Timuçin Esen Aslında Kim?
7 aylar önce
Cinetime internet sitesi: www.cinetime.com.tr/ Onu öyle magazin programlarında göremezsiniz. Hatta gördüğünüz program olsa olsa anca bu olur, magazincilerin onu çekmesini istememesi ama polisin gelip yaka paça onu karakola götürmesi meselesi. Ama yaptığı her işte hazırda bekleyen hayranları vardır. O ne kadar sessiz kalsa da, arada bir oyunculuğa ara verip başka şeylere yönelse de başladığı her yeni işte o hayranları tarafından kucaklanır. Kendini röportaj vermeye layık görmez o yüzden hayatı hakkında da çok az şey bilirsiniz. O yüzden biz de dedik ki her yere bakalım, araştıralım ve Hekimoğlu dizisi ile ekrana dönen Timuçin Esen’in hayatını sizlere anlatalım. Amerika’da çocuk bakıcılığı yapmasından, Müslüm filmine kadar… Her şeyiyle Timuçin Esen.
Ezgi Mola Aslında Kim?
Ezgi Mola Aslında Kim?
7 aylar önce
• VIBIO20 kodunu kullanarak TrendyolMilla ve Trendyol Man ürünlerinde geçerli 100TL ve üzeri alışverişe 20TL indirim kazanıyorsunuz. Link; ty.gl/youtube_vibio_millaman_1712 Tüm kategorilerde inanılmaz indirimler var. Şimdiden alınacaklar listesini hazırlayın deriz. - Bir kişi indirim kodundan yalnızca bir kez yararlanabiliyor - İndirim kodu ay sonuna kadar geçerli. - Garage sale butiklerinde indirim kodu geçerli değil. Muhtemelen birçoğunuz onu Arkadaşım Hoşgeldin, Celal ile Ceren, Patron Mutlu Son İstiyor gibi 2010’dan sonra hayata geçen yapımlarda tanıdı. Ama o hayatımıza gireli 20 yıldan fazla oldu aslında. 1998’de başladığı oyunculuk kariyerinde sürekli yükselen bir ivme yakaladı. Hem oyunculuğunu geliştirdi hem de fiziksel olarak değişti. Kenarda köşede kalmış, bazen erkeksi bazen tatlı kız rollerinden sıyrılıp güzeller güzeli başrollerden olmayı başardı. Yani filmlerin asıl kızı, hedeflenen, düşlenen yüzü oldu. Buraya kadar da kolay gelmedi tabii. Daha dün aldığı kilolarla gündeme gelirken bugün Alessandra Ambrossio’yla aynı kıyafeti giyip insanları büyülemesiyle konuşuldu. Pelin Olgun İnstagram: instagram.com/birmatmazel/ Vibio İnstagram: instagram.com/officialvibio/
Eşitsizliklerle Mücadele Edebilir misin? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
Eşitsizliklerle Mücadele Edebilir misin? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
7 aylar önce
Vural Çakır ve Asma ile Mesele programında bu bölüm dünyadaki eşitsizlikler masaya yatırıldı. Coğrafya kader midir? Yoksa insanlar bu kaderi değiştirip eşitsizlikleri yenebilirler mi? Siz de düşüncelerinizi yorum olarak yazın!
Mucize Doktor'un Ali Vefa'sı (Taner Ölmez) Aslında Kim?
Mucize Doktor'un Ali Vefa'sı (Taner Ölmez) Aslında Kim?
7 aylar önce
Mucize Doktor dizisiyle birden bire kameralar en çok onu gösterir, insanlar en çok onu konuşur oldu. Ama Taner Ölmez aslında yıllardır ekranlarda, tiyatroda ve hatta sahnelerde. Onlarca iş yapıp alttan alttan ama emin adımlarla buralara gelmesinin ardında bir yaşam felsefesi yatıyor. Gelin, son zamanların en çok izlenen dizisinin en çok konuşulan oyuncusu Taner Ölmez’e bakalım. Eminim örnek alacağınız düşünceler bulacaksınız hayatına dair. Buyrun! Pelin Olgun İnstagram: instagram.com/birmatmazel/ Vibio İnstagram: instagram.com/officialvibio/
MasterChef Aslında Ne?
MasterChef Aslında Ne?
7 aylar önce
Saat gecenin 1’i… Hani böyle uyumayla uyumama arasında bir halde oluruz ya. Önümüzde televizyon açıktır ama ne söylenen sözleri kulağımız duyar ne de olayları algılar beynimiz… Tam bu hislerle kanallar arasında zap yapıyorken birden karşımıza bu program çıkar. Allaaahhh… Gece gece börekler açılır, balıklar yapılır, tatlılara şerbet ördeklere portakal derken ne uyku kalır ne bir şey… Deli gibi iştahlanırız… İçimizde o yemeklerin aynısını yapacak enerji var ama ne evde gerekli malzemeler var ne de o saatte satın alacak bir market. İzleriz, izleriz… Sulandıkça sulanır ağzımız. “Allah’ım yemekten başka bir şey yok mu bu programda” derken bir anda ottan çöpten kavgalar çıkar… Lafın gelişi değil ha gerçekten ottan ve çöpten kavga çıkabilir burada. Bir yemek programının “tuzu biberi” olur bu tarz olaylar. Jüriler bir yanda yarışmacılar bir yanda, izleyiciler Twitter’da, herkes bir elden ortalığı ayağa kaldırıyor. Biz de bu furyaya katılıyor bir yandan programı izlerken bir yandan twitterda yardırıyoruz. Hoşumuza gidiyor mu? Hemmmde nasıl. Çünkü bu program Türk milletinin sevdiği her şeyi içinde barındırıyor. Yemek, kaos ve… Acun Medya yapımları. Pelin Olgun İnstagram: instagram.com/birmatmazel/ Vibio İnstagram: instagram.com/officialvibio/
İntiharlar Kimin Suçu? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
İntiharlar Kimin Suçu? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
8 aylar önce
Vural Çakır ve Asma ile Mesele programında bu bölüm son günlerde artan intihar vakaları mercek altına alındı. Bu intiharların sebebi ne? Siz de düşüncelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.
Aslı Enver Aslında Kim?
Aslı Enver Aslında Kim?
8 aylar önce
Onu şimdiye kadar aşk hayatındaki ayrılıp barışmalarından ya da hakkındaki dedikodulardan başka magazin programlarında görmedik. Katıldığı programlarda bile “diğerlerini ezip kendi şovumu yapayım” diyenlere inat sakince oturup işini anlattı ve bunu hep güler yüzü, pozitif enerjisiyle yaptı. O kadar ailenin çıtkırıldım kızı gibiydi ki ne yapsa sevimli geliyordu. Ekrana ilk çıktığı andan itibaren hiç ara vermeden dizilerde yer almaya devam etti. Bir sezon olmadı ki Aslı Enver’i ekranda görmeyelim. Ne bir yanlışını gördük ne bir sapıtmasını. Ama bir o kadar da kapalı bir kutu gibiydi. Biz de dedik ki o kutuyu açalım ve Aslı Enver kimmiş sizlere anlatalım. Buyrun... Pelin Olgun İnstagram: instagram.com/birmatmazel/ Vibio İnstagram: instagram.com/officialvibio/
Haluk Bilginer Aslında Kim?
Haluk Bilginer Aslında Kim?
8 aylar önce
Cambly'yi indirip bu kodla ilk 10dk ücretsiz deneyebilirsiniz: halukvibio Link: bit.ly/hlkvbcam Cambly TRvideos Kanalı: bit.ly/CamblyeAboneOlCambly Blog: blog.cambly.com/ Evet! Artık bizim de Emmy Ödüllü bir oyuncumuz var. Tırnaklarıyla kazıya kazıya işlediği sanat hayatında, kesinlikle tesadüf olmayan bir başarı. Tek başarısı bu mu? Hiç olur mu… En iyi erkek oyuncudan en iyi çevirmene kadar birçok farklı dalda ödül alan birisi o. Ünü sadece Türkiye’de değil, dünyanın pek çok yerine yayılmış birisi. Profesyonel sanat hayatına İngiltere’den adım attı. Ama öyle devlet burslarıyla, baba parasıyla filan gitmedi oralara. Gün geldi amelelik yaptı, gün geldi garsonluk. Öyle yüksek yerlerde tanıdığı da yoktu onun. Ama o, böyle sözlerde adı geçen “tanıdıklardan” da yükseklere çıktı. Tuncel Kurtiz’in de rol arkadaşı oldu, Morgan Freeman’ın da… BBC’de de çıktı karşımıza, küçük tiyatro salonlarında da. Çok fazla adı var onun. Evliya Çelebi, Bilge Dede, Bekir, o Devrim Arabaları’ndaki Necip, 7 Kocalı Hürmüz’deki Kuşçu Cebrail. En sevilen animasyon karakterlerinden biri olan Buzz Işıkyılı o! Aslında o da biraz seslendiği karakter olan Buzz Işıkyılı’na benzemiyor mu? Ülkemizi sinema alanında geride görenlere inat, bizi amatör görenlere inat, o daha fazlası olduğunu hissediyordu. Haklı çıkmak için de elinden gelen her şeyi yaptı. Dünya sineması ile girdiği bu savaşta bilin bakalım kim kazandı?
Kişisel Verilerin Ne Kadar Güvende? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
Kişisel Verilerin Ne Kadar Güvende? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
8 aylar önce
Vural Çakır ve Asma ile Mesele programında bu bölüm, teknolojinin gelişmesiyle beraber gündemimize iyice giren kişisel verilerin gizliliği ele alındı. Kişisel verilerimiz ne kadar güvende? İnternette rahatça vakit harcayabilir miyiz? İyi seyirler!
ABD'nin Tarihini Değiştiren Savaş Neydi?
ABD'nin Tarihini Değiştiren Savaş Neydi?
8 aylar önce
Midway filmi 29 Kasımda vizyonda. Kaçırmayın deriz! Ülkemiz için en önemli savaş ve zaferlerden biridir Çanakkale Savaşı. Nasıl ki atalarımız sayesinde o kıyılarımız bizim topraklarımızda kalmaya devam ettiyse, Ülkenin bölünmezliği korunduysa,, Amerika da böyle bir dönemden geçti. Birazdan anlatacağım savaş, Amerika’nın bugünkü Amerika olma, Pasifik’teki tek etkili güç haline gelme ve Batı kıyılarını korumadaki en önemli ama üzerine çok da konuşulmamış, Gerçekçi bir filmi hiç yapılmamış bir savaş. 29 Kasım’da vizyona girecek olan ve basın gösteriminde izleme firsatı bulduğumuz Midway filmi sayesinde, bu savaşın yıkıcılığından ve savaş anında stratejik hareket etmenin; dakikaların bile ne kadar önemli olduğunun, savaş esnasında iki tarafın da nasıl psikolojilere büründüğünü görmüş olduk. Ve dedik ki: Neden sizlerle de paylaşmayalım? Buyrun…
Twitch mi? Youtube mu? I Pelin VS. Merdan I VERSUS
Twitch mi? Youtube mu? I Pelin VS. Merdan I VERSUS
8 aylar önce
Kazananı siz belirliyorsunuz. Ankete katılıp oy vermeyi unutmayın! Geçtiğimiz videolara gelen yüzlerce yorumdan sonra biz de kararımızı verdik, TRvideos ve Twitch'i kapıştırdık! Kanalımıza abone olmayı unutmayın! Pelin Instagram hesabı: instagram.com/birmatmazel/?hl=tr Merdan Instagram hesabı: instagram.com/merdankocaoglu/?hl=tr
Haluk Levent Aslında Kim?
Haluk Levent Aslında Kim?
8 aylar önce
İncehesap Link: www.incehesap.com/ Şimdi gelin çocukluğumuza gidelim. İlk konserine gittiğiniz sanatçıyı hatırlıyor musunuz? Hadi çemberi daraltalım. İlk konserine gittiğiniz Rockçı kimdi? Durun tahmin edeyim deniz mavide saklıdır, mavi gözlerinde diyerek muhakkak birisine kur yapmışsınızdır. Ne bileyim belki gitara bile merak sarmışsındır sayesinde. Akdeniz akşamları söyleyip kız falan tavlamışsındır. Çünkü o; 14 albüm, 2 kitap, 2 si rekor uzunlukta olmak üzere binlerce konser. Gençliğimizden-çocukluğumuzdan bu yana uzanan bir efsane. Haluk Levent Acil. Önceden onun için yaptığımız bir ViBio vardı. Kısa zamanda o kadar çok iş yaptı, o kadar insana dokundu ki, güncelleyip yeniden sizlere sunmak istedik. Buyrun!
Suriyeliler Kalacak mı? Dönecek mi? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
Suriyeliler Kalacak mı? Dönecek mi? I Vural Çakır ve Asma İle Mesele
8 aylar önce
Vural Çakır ve Asma ile Mesele programında bu bölüm ülkemizde çokça tartışmalara konu olan Suriyelilerin gelecekteki durumu masaya yatırıldı. Suriyeliler ülkemizde kalacaklar mı yoksa dönecekler mi?
Sıla Aslında Kim?
Sıla Aslında Kim?
8 aylar önce
• VIBIO20 kodunu kullanarak TrendyolMilla ve Trendyol Man ürünlerinde geçerli 100TL ve üzeri alışverişe 20TL indirim kazanıyorsunuz. Link; ty.gl/youtube_vibio_2211 Tüm kategorilerde inanilmaz indirimler. Efsane günler indirimlerini kaçırmayın! Şimdiden alınacaklar listesini hazırlayın deriz. - Bir kişi indirim kodundan yalnızca bir kez yararlanabiliyor - İndirim kodu ay sonuna kadar geçerli. - Garage sale butiklerinde indirim kodu geçerli değil. Günlük hayatta yaptığımız pek çok eyleme uyabilecek bir insan düşünün. Yolculuktasınız diyelim, açıyorsunuz Kafa’yı; yol nereye biz oraya… Hele bir de tatile gidiyorsanız, Yaz geliyor heeyooo gelir arkasına… Misss! Sevgilinizden ayrıldığınızda “İnşallah unutursun” diyor, ayakta kalabilin, kendinizi salmayın diye “Acısa da öldürmez” diyor, değişime açık olun diye de “Bizden böyle bubndan sonra” diyor. Nerdeyse 20 yıldır müziğin içinde. Ama biz onu yaklaşık 12 yıldır Sıla adıyla tanıyoruz. Sektörün içinden, işin okulundan gelen bir kadın. Korolarda kalabalığa karışan sesini, Kenan Doğulu’nun arkasında vokallik yaparak biraz daha öne çıkarmış, gün gelince de kendi adıyla sahnelere adım atmış birisi. Hayatında birçok dönüm noktası olan, her zaman doğru adımlar atmayı başaran ve bugünlere ilmek ilmek işleyerek gelen bir değer. Sürekli değişen saçı ve giyim tarzıyla ve alaturkadan popa kadar her türlü müziğe cuk diye oturan sesiyle, sadece bugünün değil dünün de yarının da sanatçısı. Sıla, konuğumuz…
Android mi? Ios mu? I VERSUS
Android mi? Ios mu? I VERSUS
8 aylar önce
Bize gelen onlarca yorumdan sonra sonunda biz de bu topa girmeye karar verdik. IOS mu? Android mi? Kazananı siz belirliyorsunuz. Ankete katılmayı unutmayın!
League Of Legends Aslında Ne?
League Of Legends Aslında Ne?
8 aylar önce
Raid’i ücretsiz indirin✅ IOS: bit.ly/2CHqLD5 ✅ ANDROID: bit.ly/2NNIgbg 💰50K gümüş ile başlayın ve 7-nci günde “Yeni oyuncu programı”ndan süper şampiyonunuzu 💥 kazanın Türkçe adıyla Efsaneler Ligi. Ama ne Lig… 10 yıldır hayatımızda ve dünyanın en çok oynanan online oyunu. Türevlerine benzer bir şekilde başladı, zamanla onlardan ayrıldı, ama yukarı doğru. Bilgisayar oyunları için koyulan çıtayı öyle bir aştı ki, birçok alanda zirveyi tek başına sahiplendi. Yüzden fazla şampiyonu için denenebilecek yüzlerce oynanış stili, ülkelere, kıt'alara dağılmış milyonlarca oyuncusu, yüz binlerin izlediği turnuvaları ve dağıttığı milyonlarca dolar ödülleri… Tamamen ücretsiz olarak oynanabilmesinin yanı sıra, sürekli yenilenen, geliştirilen ve yerelleştirilen bir oyun. 10. yılıyla birlikte de artık birden çok oyun haline geliyor. MOBA türünde olmasına rağmen, FPS oyununun yanı sıra, mobil versiyonu da olacak… Yanlış duymadınız mobil LoL geliyor… Peki dünyayı kasıp kavuran, e-spor diye bir kavramın ortaya çıkmasına yol açan ve oynamayanların bile hakkında birçok şey bildiği League of Legends, aslında ne?
Recep İvedik Aslında Kim?
Recep İvedik Aslında Kim?
8 aylar önce
Cinetime internet sitesi: www.cinetime.com.tr/ Cinetime instagram adresi: instagram.com/cinetimesinema/ Şimdi “Ya Recep İvedik mi anlatıyorsunuz o kadar önemli insan varken” diyenleriniz olacaktır. Ama hiç öyle ön yargılı olmayın. Recep İvedik çıktığı andan itibaren Türk sinema tarihinde önemli bir noktaya ulaşmasının yanı sıra 20-30 yıl sonra çok çok daha öneme sahip olacak bir değere sahip. Günümüzün sosyolojik yapısını, zengin fakir ayrımını, kendini ezik gören halkın baş kaldırışını ve daha nicesini Recep İvedik filmi üzerinden sizlere anlatacağız bu videoda. Bu karakter gerçekten Kemal Sunal’ın can verdiği şaban ile aynı mı? Şahan Gökbakar'a yeni Kemal Sunal dememiz ne kadar doğru olur? Herkesin burun kıvırdığı Recep İvedik karakterinin altında başka neler yatıyor? Hepsi ve daha fazlası güncellenmiş, yeni rekorları eklenmiş, yeni bir bakış açısıyla ViBio'nun konusu oldu. E hazır 6. filmiyle de gündemdeyken bunu bizden iyi de kimse yapamazdı.
Tiktok mu? Instagram mı? I VERSUS
Tiktok mu? Instagram mı? I VERSUS
8 aylar önce
Bu hafta milyonlarca takipçisi olan iki uygulamayı karşılaştırdık. Pelin, Instagram'ı , Merdan ise birçok tartışmaya konu olan Tiktok'u savundu. Kazananı siz belirliyorsunuz. Ankete katılmayı sakın unutmayın! İyi seyirler!
Barış Özcan Aslında Kim?
Barış Özcan Aslında Kim?
8 aylar önce
Pek çok unvanı var onun. Yapımcı, yönetmen, video editörü, gazeteci, avukat, satış müdürü, ajans başkanı, youtuber ve daha niceleri. Hatta o dünyadaki 12 değişim elçisinden biri. Bu kadar yetkinliklere rağmen onun kendine yakıştırdığı ve üstlendiği tek bir unvan var; hikaye anlatıcı. “Ne olmak istiyorsam, kendime o adı veriyorum” diyor. Öyle sıradan bir hikaye anlatıcısı da değil. TRvideos kanalı 3 buçuk milyon aboneyi geçmiş ve 300 milyona yakın izlenmiş bir hikaye anlatıcısı.
Orta Doğu'da Atatürk Algısı Nasıl? I "Vural Çakır ve Asma İle Mesele" Yeni Sezon
Orta Doğu'da Atatürk Algısı Nasıl? I "Vural Çakır ve Asma İle Mesele" Yeni Sezon
8 aylar önce
Mesele programımızın yeni sezonuna özel bir konuyla, Mustafa Kemal Atatürk'le başlamak istedik. Orta Doğu'da Atatürk nasıl biliniyor? Seviliyor mu sevilmiyor mu? Hepsi ve daha fazlası Vural Çakır ve Asma İle Mesele'de!
Serenay Sarıkaya Aslında Kim?
Serenay Sarıkaya Aslında Kim?
9 aylar önce
• VIBIO20 kodunu kullanarak TrendyolMilla ve Trendyol Man ürünlerinde geçerli 100TL ve üzeri alışverişe 20TL indirim kazanıyorsunuz. Link; ty.gl/vibio_0711_yt_millaman_02 Tüm kategorilerde inanılmaz indirim olacak.Kasım ayında büyük indirim günleri ve efsane günler indirimlerini kaçırmayın! Şimdiden alınacaklar listesini hazırlayın deriz! - Bir kişi indirim kodundan yalnızca bir kez yararlanabiliyor - İndirim kodu ay sonuna kadar geçerli. - Garage sale butiklerinde indirim kodu geçerli değil. Şimdi yeni nesil bazı oyuncular var, barbie bebek gibi önümüze koyuyorlar güzelliğine kitleyip diziyi izletiyorlar. Ama bazı yeni oyuncular var ki hem güzel hem de oyunculuk açısından kendini geliştiriyor. Gelin bu sefer de Serenay Sarıkaya'nın sümüklü hallerinden bugünkü hallerine nasıl geldiğini anlatalım… Babası ve annesi boşanınca o zor zamanları nasıl atlattılar, neden ilk önce sinan çetin ile çalıştı, nasıl her istediği işi alabiliyor, tiyatro geçmişi bile yokken bir müzikalde yer alacak kadar ne yaptı? Malum Kürk Mantolu Madonna olayının bir yenisini Serenay’dan nasıl gördük? Her şey, güncellenmiş Serenay Sarıkaya videomuzda, her zamanki yerinde. yani introdan sonra. Buyrun!
Nusret mi? Czn Burak mı? I VERSUS
Nusret mi? Czn Burak mı? I VERSUS
9 aylar önce
Bu hafta milyonlarca takipçisi olan iki şefi karşılaştırdık. Pelin, her videosu olay yaratan Czn Burak'ı, Merdan ise dünyaca ünlü saltbae akımının öncüsü Nusret'i savunacak. Kazananı siz belirliyorsunuz! Ankete katılmayı unutmayın.
Karakomik Filmler Aslında Ne?
Karakomik Filmler Aslında Ne?
9 aylar önce
Kahvecide 1 lira farkla yumuşak içim, 300 TL alışverişe 23 liradan 20 liraya düşen deterjan, önce 599’a çıkan sonra 499 hatta 499.99’a inince “abi ne güzel indirim var ya” dediğimiz deri ceket ve bunlara sevindiğimiz hallerden sonra şimdi bir de bir biletle iki film izleme geldi başımıza. Tabii evlerde ve sinema salonlarında bayram havası… “Abii çokiyi yaa” diyenler çok olmuştur Cem Yılmaz’ın Kara Komik filmlerinin geleceğini duyunca. Ama filme gidince neler oldu dersiniz? 2 saate iki film sığdırmak ne kadar mantıklı? Bir bilet fiyatına 2 film izlemenin avantajı ve dezavantajı, Cem Yılmaz’ın bu deneysel sineması ne kadar başarılı oldu? Beğenenler neden beğendi beğenmeyenler neden beğenmedi? İki filmin özellikleri ve göndermeleri? Daha bir sürü şey var söyleyeceğimiz bu ViBio'da. Buyrun!
Güldür Güldür mü? ÇGHB mı? I Pelin Vs. Merdan
Güldür Güldür mü? ÇGHB mı? I Pelin Vs. Merdan
9 aylar önce
Yıllardır süren tartışmaya biz de dahil olduk! Çok Güzel Hareketler Bunlar mı daha iyi? Yoksa Güldür Güldür mü? Pelin ve Merdan'ın kıyasıya kapıştığı bu videomuzda ankete katılıp kazananı belirlemeyi unutmayın!
Aras Bulut İynemli Aslında Kim?
Aras Bulut İynemli Aslında Kim?
9 aylar önce
Cinetime Instagram Adresi: instagram.com/cinetimesinema/ İlk kez televizyon reklamlarında karşılaştık onunla. O 30 saniyelik anlarda bile ışığını o kadar belli ediyordu ki reklamdan başlayarak buralara kadar gelen nadir isimlerden biri olmayı başardı. En az oyunculuğu kadar derslerinde de başarılı, her yönüyle örnek bir genç, örnek bir oyuncu ve sembolleşmiş bir isim. Deli Mete, İçerde Mert, dillere destan aşık Mahmut, adımlarını kalbiyle atan-ruhuyla koşan İhsan (Tamam mıyız?), Şehzade Beyazıd, Koçovalı ve daha niceleriyle Aras Bulut İynemli konuğumuz…
Cem Yılmaz mı? Şahan mı? I Pelin Vs. Emre
Cem Yılmaz mı? Şahan mı? I Pelin Vs. Emre
9 aylar önce
Cinetime Instagram Adresi: instagram.com/cinetimesinema/ Cem Yılmaz'ın yeni filmi olan Karakomik Filmler'i sıcağı sıcağına Cinetime sinemalarında izledik ve sizin için filmden sonra Cem Yılmaz vs. Şahan Gökbakar yapalım dedik. İyi seyirler!
Joker Aslında Kim?
Joker Aslında Kim?
9 aylar önce
Sinema Keyfi için Tıklayın: www.cinetime.com.tr İnsan kazayla mı delirir? Yoksa aklını kaçırırken bilinci tamamen yerinde midir? Delirmek için haklı sebepler olabilir mi? Yoksa bir deli, sadece bir deli midir? Ya da hepsinden önemlisi, bir deli aslında en akıllımız olabilir mi? En küçük çarklardan biri olmaktan sıkılan ve sistemi tamamen yok etmeyi amaçlayan bir adam. Türlü türlü cinayetler işliyor, adalet sağlayıcıların getirdiği adalete güvenmiyor ve ne zaman ortaya çıkarsa çıksın deliliği, öldüren şakaları, tavrı ve kahkahası ile şehrin altını üstüne getiriyor. Parayı, şan ve şöhreti umursamıyor, iyi olmak, sevilmek veya lider olmak gibi hayallere kapılmıyor. Sadece istediğini yapıyor, plansız yaşıyor ve insanlar ölürken kahkahalarla gülüyor. O kötü geçen bir günün herkesi delirteceğine inanıyor. “Tek bir kötü gün” diyor. “Sizinle aramdaki tek fark bu.”
Ezhel mi? Norm Ender mi? I Pelin Vs. Merdan (Yeni Format)
Ezhel mi? Norm Ender mi? I Pelin Vs. Merdan (Yeni Format)
9 aylar önce
Son zamanlarda Norm Ender'in Mekanın Sahibi şarkısından sonra gündeme gelen, herkesin muhabbetinde kesinlikle geçen Ezhel ve Norm Ender karşılaştırmasını bir de biz masaya yatıralım dedik. İyi seyirler!
Her Yerde Sen Aslında Ne?
Her Yerde Sen Aslında Ne?
9 aylar önce
Yazın başında sanki her birimiz beynimizi alıp bir köşeye koyuyormuşuz ve hiç hiç düşünmüyormuşuz muamelesi yapan yaz dizileri başlar, kışın televizyonda olan ağlak, dram, ağalı, yalılı dizilerin hararetini almaya çalışırlar. İşte birazdan bahsedeceğim Her Yerde Sen dizisi de bunlardan biri. Muhteşem oyuncu kadrosu, harika oyunculukları, orijinal senaryo ve hikaye akışı ile her yerde sen dizisi her yaz olduğundan daha farklı bir deneyim sunuyor bizlere mi diyeceğiz sizlere yoksaaa verip veriştirecek miyiz? Eh sorunun cevabı videonun devamında…
BTS Aslında Ne?
BTS Aslında Ne?
9 aylar önce
Biz de şöyle bir baktık kimmiş bu 7 kişiden oluşan K-Pop grubu BTS. Nasıl oluyor da sadece Korece ya da Japonca şarkı söyleyerek tüm dünyada tanınıyor? Yetmiyor billboard 200 listesinde zirveye çıkabiliyor? İsimlerinin anlamı ne? Fanları neden bu kadar onlara bağlı. Ya da BTS gerçekten bir cinsiyetsizleştirme projesi mi? Ülkelere LGBTI+ hareketini getirmek amaçlı mı kuruldu. Hepsi ve daha fazlası bu ViBio'da!
Mucize Doktor Aslında Ne?
Mucize Doktor Aslında Ne?
10 aylar önce
VIBIO20 kodunu girerek Trendyolmilla ve Trendyol MAN indiriminden yararlanabilirsin: Linkler; Trendyolmilla: ty.gl/vibio_yt_milla_0410 Trendyol MAN: ty.gl/vibio_yt_tyman_0410 100 TL ve üzeri alışverişlerde 20 TL indirim kazanıyorsun. İndirim kuponu sadece TRENDYOLMILLA ve TRENDYOLMAN ürünlerinde geçerli Bu kodu zaten indirim olan kampanyalı ürünlerde kullanamazsın unutma. 1 kişi indirim kodunu 1 kez kullanabilir. Ne doktorlar gördük Türk dizilerinde izleyenler olarak. Hepsinden bir şey öğrendik öyle ekran başında izlerken. Hatta bazılarından çok daha anlamlı şeyler öğrendik…. Ama bu doktorun öğrettikleri gerçekten paha biçilemez. Bizlere otizmin ne olduğunu, onların da haklarının olduğunu, nasıl davranmamız; onları nasıl kabul etmemiz gerektiğini öğretiyor. Türk dizi tarihinde bir ilk. Mucize doktor dizisinde, başrolde otistik spektrum bozukluğu olan bir genç var. Bu genç hem bu sendromu olan kişilerin neler yaşadığını, hem de onlara ne gözle bakıldığını acımasız ama naif bir şekilde gözler önüne seriyor. İnanır mısınız dizi konakta geçmiyor….
Killa Hakan Aslında Kim?
Killa Hakan Aslında Kim?
10 aylar önce
VIBIO20 kodunu girerek Trendyolmilla ve Trendyol MAN indiriminden yararlanabilirsin: ty.gl/yt_vibio_220919 100 TL ve üzeri alışverişlerde 20 TL indirim kazanıyorsun. İndirim kuponu sadece TRENDYOLMILLA ve TRENDYOLMAN ürünlerinde geçerli Bu kodu zaten indirim olan kampanyalı ürünlerde kullanamazsın unutma. 1 kişi indirim kodunu 1 kez kullanabilir. Hem Almanya’nın en büyük çetesi olan 36 Boys’un, hem de Türkçe Rap'in kurucularından biri. Killa Hakan. Gözlüğünün hikayesi, neden onun için ilk kuralın saygı olduğu, hapishane zamanları ve 36 Boys ile yaptığı kavgalar. Dünden bugüne killa hakan’ı sizlere anlatalım dedik. Buyrun...
Kalben Aslında Kim?
Kalben Aslında Kim?
10 aylar önce
VIBIO20 kodunu girerek Trendyolmilla ve Trendyol MAN indiriminden yararlanabilirsin: ty.gl/yt_vibio_220919 100 TL ve üzeri alışverişlerde 20 TL indirim kazanıyorsun. İndirim kuponu sadece TRENDYOLMILLA ve TRENDYOLMAN ürünlerinde geçerli Bu kodu zaten indirim olan kampanyalı ürünlerde kullanamazsın unutma. 1 kişi indirim kodunu 1 kez kullanabilir. Tam bir anne söylenmesiyle girmedi mi hayatımıza? “Kimin bu saçlar he, her yerde saçlar. kimin bu saçlar??” Peki şarkı mı söylüyor yoksa bu şarkı sözleri aslında normalde şiirdi de.. sonra mı besteye döndü diye düşündürmüyor mu? Ya da çoğu kişinin hayatında sadece Kalben dinlediği bir dönem hiç olmamış mıdır? Kalben böyle şarkı yapmayı nerden öğrendi? Tamam şaka bir yana seveni de çok var sevmeyeni de. Zira uç bir tip. Arada değil, aracı da değil. Söylediklerini bambam söylüyor, söylemedikleri zaten içinde dağ olmuş ki şarkılarında bizlere yansıtıyor. O yüzden de bu bölümde Vibio’ya Kalben konuk oluyor.
51. Bölge Aslında Ne?
51. Bölge Aslında Ne?
10 aylar önce
Beğeneceğiniz bir diğer ViBio: trvideos.net/zYY7nYLo2Go-video.html Uzaylı deyince akla gelen ilk yer 51. bölge. Varlığı kabul edildi, işlevi hala muallak. Üzerine söylenenler komplo mu? Yoksa sadece sözde masum bir silah araştırma geliştirme merkezi mi? 51. bölge aslında neymiş? Ne için kullanılıyor? Neden oraya baskın düzenleyecekler ve neden Hilary Clinton’dan, Trump’a herkesin vaadi orayı açmak oldu? Hepsi ve daha fazlası her zamanki yerinde, ViBio'da!
Ferrarıcan Redlıne
Ferrarıcan Redlıne - 2 saatler önce
Tabiki kurmaca
Mihrican Öz
Mihrican Öz - 2 saatler önce
Duyguyu 2014 yılından beri takip ediyorum. Buralara geldiyse kimsenin üzerinden prim yapmadan geldi. Haftada 3 gün video atıyordu her şeyiyle kendisi ilgileniyordu. Kız emek verdi ve siz bu emekle dalga geçerek onun üzerinden prim yapmaya çalışmışsınız. Ezik bi kanal takipten çıktığım iyi olmuş
BusterYouTube
BusterYouTube - 2 saatler önce
Rehine adaaaaaam😎🤣
Amil Quliyev
Amil Quliyev - 2 saatler önce
Ben 2 diziyi de sevdim. Lütfen ağzıma sıçmayın
Nil Ecrin Kalkan
Nil Ecrin Kalkan - 3 saatler önce
Bende kaç yıldır dinliyorum ama hiçbir şekilde cinsiyet değiştirmek aklımın ucundan bile geçmedi
Ş. Kadıoğlu
Ş. Kadıoğlu - 3 saatler önce
Bende böyleydim, 20 kilo verdim ve kilo kaybına bağlı kan kaybından hastaneye kaldırıldım 😅
Serdar Özmutlu
Serdar Özmutlu - 3 saatler önce
Allah rahmet eylesin
ÇOMARHUNTER
ÇOMARHUNTER - 3 saatler önce
Muhalefet Atatürkü savunabilse sorun kalmayacak
ÇOMARHUNTER
ÇOMARHUNTER - 3 saatler önce
Ulan ya keşke 10 sene fazla yaşasaydı neler yapardı
ali basit
ali basit - 4 saatler önce
3:34 sibeeeeeelll
Saliha Topal
Saliha Topal - 4 saatler önce
Aslında bakıldığı zaman bu çocuk 20 yaşındaki adamdan daha fazla şey biliyo anarşizmi herkes bilmez herkes felsefik konuşamaz heleki bir de 10 yaşındaki bir çocuk 😬 bence bizim milletimiz onlardan daha üstün zekalı birini kabullenmiyor yani bu tür karalamaları sadece atakana değil birçok kişiye yapıyolar
Yetiş ABLA
Yetiş ABLA - 4 saatler önce
Geçen bu video izlemiştim bu diziyi ve sen çal kapımı dizisini karsilastiriyordu bir anne: Bu diziyi seciyordu ve sebep olarak da aile dizisi olarak daha uygun olduğunu düşünüyorum demişti Fragman: Öpüşme yatak ....
Hidayet Ismayilov
Hidayet Ismayilov - 4 saatler önce
Hangi pic buna disslike atmis lan
savas palazoglu
savas palazoglu - 5 saatler önce
Yaz dizisi= ucuz (aynı) senaryo, ayni ekip, ucuz yazlık mekanlar sıfır teknolojik çekim.. Herkes biliyor. Ama - zaten- bildiğimizi soylemek icin vibio cekmek de yaz dizisi gibi olmamis mi?
Yash Turkmen
Yash Turkmen - 5 saatler önce
Yakiyosun pelin
Hayat Guzel
Hayat Guzel - 6 saatler önce
Bok gibi hayat yazik oglunu kizini esini perisan etmis Allah in isiki kanserden gitmis sonu belli bu insanlarin
Sado
Sado - 7 saatler önce
Yaz dizileri olsun aşk olsun tamam ama bok gibi aynı şeylerin olduğu olmadın azıcık özgün mal odun kasli bir herifin teki var zarif oyuncak bebek gibi şirin bir kız üüüü kaslı odun herifin annesi üü o kizla evlenmeyeceksin peinsu ile evlen diyor sonra mal mal bakışıp aa aşık oldum başka bir bok yok
Sado
Sado - 7 saatler önce
Bu dizileri izleyenlerin kendine saygısı yok
oyuncu kız
oyuncu kız - 8 saatler önce
Başlık:bay yanlış dizisi aslında ne Ben:traktör lastiği
Kemal Temel
Kemal Temel - 8 saatler önce
İnsanlar salaksa yapacak birşey yok,özellikle Türkiye için bizim insanlar egosunu veya ünlü olma çabası için saçma sapan şeyler çekiyorlar...çok şükür o tiktok topluluğuna girmemiş olduğum için gurur duyuyorum hem kendimle hemde girmemiş olanlarla.Kendime tiktok ile ilgili sadece şunu sordum neden tiktok amaç nedir.Cevap:Rezil olup çektiği videolar ile salakça şeylerin daha ötesinde şeyler yaptığının farkında olmayan bir toplum tımarhanesi...buda gösteriyor ki toplum olarak ne kadar gerideyiz!
madina and madiha
madina and madiha - 9 saatler önce
I love bay yanlis
Nida ENEŞ
Nida ENEŞ - 9 saatler önce
Senin derdin ne
deniz damlar
deniz damlar - 10 saatler önce
Bırakın dizi yorumlamayı Murat Soner yapsın 😑
Fatima Elkhan
Fatima Elkhan - 10 saatler önce
Tamam da ama insanlar ne dizi çeksin? O kötü,bu kötü,bu klişe,bu yaz dizisi.. Dinazor mu istiyorsunuz ne yani? Tam bir yaz dizisi doğru ama bence daha farklı.Lütfen artık insanları bi salın yaa
nurullah
nurullah - 10 saatler önce
Çok murat Soner izlemiş
Ugur Yılmaz
Ugur Yılmaz - 10 saatler önce
Pelin çok beyazsin. gözümü alıyor ekran. Biraz bronzlas bence. D vitamini ve b12 eksikliği yasicaksin
Zeynep Çomoğlu
Zeynep Çomoğlu - 10 saatler önce
Bay Yanlış Dizisi Aslında Ne? : Bok
IamNOTa MONSTER
IamNOTa MONSTER - 11 saatler önce
Boşuna bu kadar konuşmuşsun. Kıskanıyorum diyip bitirseydin videoyu.
Jalə .Jalə
Jalə .Jalə - 11 saatler önce
Erməni söyüş deyildi?
leef •
leef • - 11 saatler önce
Yani hadi duygu nun ne oldugunu biliyoz diyelim de fjwjhdsjdh siz bu kadar bayagi bir dille yermek zorunda degilsiniz abi Butun ist uni ispanyolcayi saldirtcaksiniz ustunuze fhsjdhsjdh
Esra Alkan
Esra Alkan - 11 saatler önce
İstanbul Üniversitesi İspanyol dili edebiyatı 12 binle alıyor yani birçok güzel üniversitede ingilizce bölüm tutturabiliyor gerçekten boş yapmışsınız yargılamak için aynen kanka dodndodmdkdk
Dinar fidan
Dinar fidan - 11 saatler önce
Bu adamida sevmem.Ama.sizde abartiyorsunuz.Evet irkcilik asla yapilmamali ama Turkle ermeni hic bir zaman olamaz.olmamali.Siz ermenilerin neler yasatdigini bilseydiniz turkler icin ozellikle Azerbaycan icin zaten hepimiz turkuz asla boyle rahat konusamazdiniz. Hamile kadinlara isgenceler, kucaginda bebeyiyle ormanda kosan anne ve o bebek aglamasin diye bogarak susturan anne,hocali soykirimi ve daha neler neler yasatdiklarini bilseniz yine soyluyorum boyle konusamazdiniz.Bu olayin irkcilikla bir alakasi yok ama gidin bir tarih okuyun arastirin.
OzgurRuh OzgurRuh
OzgurRuh OzgurRuh - 11 saatler önce
Sen kendini de eleştirsene sen cokmu iyisin sanane adamın hayatından adam hiç olmazsa yardım yapıyor göstere göstere olsada senn gibi boş boş dedikodu yapıp bos konuşmuyor
kafkas Kartal
kafkas Kartal - 11 saatler önce
Kapanış güzel olmuş
Nurr Turgut
Nurr Turgut - 11 saatler önce
Ve Latife Hanım ekledi. "Ben iki kere öldüm,biri 1925'te biri 1938'de"
Arda Yiğit öz
Arda Yiğit öz - 11 saatler önce
Clicbayt yükleniyor
Sorgulayan insan
Sorgulayan insan - 12 saatler önce
çok güzel bir senaryo anlatmışsınız tebrik ediyorum..bence fikriye olayını doğru kaynaklardan öğrenin milleti kandırmayın.
Ahmet Berk Aynacı
Ahmet Berk Aynacı - 12 saatler önce
Ben hyuvgacıyım(umarım doğru hatırlıyorumdur) evet linçleri alayım lütfen 😂
Queen of hearts
Queen of hearts - 12 saatler önce
Şunu söylemek istiyorum şimdi blumia hastalagi insanın hayatını kabusa çevirebilir ve duygu özaslanı pek sevmem ama bu kadar da nefret etmiyorum ve acayip saçma ,kıskançlık ve kibirli bir elestri olmuş ve aynı zamanda pelinin yaptığı elestri çok kıskanç doluydu ve artık birdaha elestri yapmayın size zahmet
Dilek Senyüksel
Dilek Senyüksel - 12 saatler önce
Neden böyle birşey yaptın 🤬🤬🤬 yazık
verda gulumse
verda gulumse - 12 saatler önce
Siz hayatını masaya yatirdiginiz insanları iyice arastirmiyorsunuz gördüğüm kadarıyla ezgi mola senden başka dizisinde de oynadı. Hiç bahsetmediniz
Nameless Surnameless
Nameless Surnameless - 12 saatler önce
Şu sunucu kız çok gereksizsin çalıntı konular, boş boş konuşmalar,çaresiz gündemlerden yararlanmalar
Meagme OYUNDA
Meagme OYUNDA - 12 saatler önce
Eyşan bune güzel süpriz ...
Emirhan Kay
Emirhan Kay - 13 saatler önce
Ceylan değil ceyhan
tena mahzra
tena mahzra - 13 saatler önce
o kadar fazla friends gif'i kullandınız ki biraz sonra diziye baştan başlayacağım
VM- Berkcan Duran
VM- Berkcan Duran - 13 saatler önce
yaz dizileri sürekli sözleşmeli aşk oluyor veya birini kıskandırmak amaçlı oluyor
Berat Yılmaz
Berat Yılmaz - 13 saatler önce
Kızlar iyi oynuyo diye bı şey yok
Yunus Çakır
Yunus Çakır - 13 saatler önce
Önce insanlık hayırda yarışınız düsturu ve maneviyatı yüksek yaşına göre çok olgun czn Burak yolu açık olsun hizmetiniz daim olsun Burak kardeşim
Meagme OYUNDA
Meagme OYUNDA - 13 saatler önce
"Bu bitmis oykunun bendim hayal peresti " Sende bir ara durakmissin hayatimin turist i
Ramazan Usta
Ramazan Usta - 13 saatler önce
Beğenmeyen 857 kişi fetöcü
Music life /vidio life
Music life /vidio life - 13 saatler önce
Ayazla öyküde böyle tanışmıştı ggfghjvdf
Müjgan Heyderova
Müjgan Heyderova - 13 saatler önce
Ay hele şukur biri de benim qibi dusundu .biri bu dizilere bir son desin🙏🏻
S D.F
S D.F - 13 saatler önce
Çok saygısız bir içerik olduğunu düşünüyorum. Bulumia hastalığına sahip bir bireyi neden kendini mükemmel gösterdin, bak şimdi sana istediğimizi söyleyebiliriz bu yüzden diye eleştirmek kadar saçma sapan birşey dinlemedim. Bu içeriği hazırlarken keşke Bulumia nevroza hastalığını bir araştırsaydınız. Zaten bu hastalık bir türlü kendini, Bedenini, var olma şeklini olduğu gibi kabul edememek ile alakalıdır. Yani bu hastalığı olan biri kendini kilolu görüyorsa, kilo almamak için kusturur kendini. Kilolu fotoğrafını sosyal medyada paylaşmasını beklemek basit tabiri ile saçmalıktır. Resmen sisteme olan eleştirinizi bir kişiye yıkmışsınız. Ayrıca okuduğu bir bölümü sevmeyip, sevdiği işin peşinden giden, emek veren ve bir marka yaratan bir insana GİRİŞİMCİ denir. Hatta KADIN GİRİŞİMCİ. Kadınlara yönelik destekleyici tutumu olan bir kanal kadın girişimciliğini üniversiteyi yarım bırakmak üzerinden eleştirmemeli. Sizin beğenmediğiniz şey sahte hayatlar ise, insanları sahte ile gerçek olanı ayırt etmek üzerine eğitebilirsiniz mesela. Tek tek cadı avına çıkar gibi eleştirmek bir işe yaramaz. Aksine saldırgan dili besler. Duyguyu da iyiye ve doğruya götürmez.
Cengiz Ozan
Cengiz Ozan - 13 saatler önce
Bir iş yapacaksa hadi coronaya bi çare bulsunda görek.
Kaan Yıldırım
Kaan Yıldırım - 13 saatler önce
Bı boş yapma ya🤦
Celil Durak
Celil Durak - 14 saatler önce
İlber Ortaylı çağın filozofu
hasan enes turan
hasan enes turan - 14 saatler önce
Ufak at da civcivler yesin Vibio bu kadar palavra sıkılmaz lan
Ahmet Dinçer
Ahmet Dinçer - 14 saatler önce
tüm videolarını açıp dislike attım bay yannlış dizisinin. kas yapmakla oyuncu olunsaydı can yaman gibi sözde oyuncular dolardı piyasa çzellikle oyunculuklar vasat ilk bölümünü izleyeyim dedim bir daha yaz dizisi izlememeye tövbe ettim
Protube TV
Protube TV - 14 saatler önce
PELİN OLGUN:DİZİ GÖMMÜYORUM! YAZARLAR:ÜSTÜMÜZDEKİ TOPRAKLAR NE O ZAMAN! CAN YAMAN: PELİN OLGUN BARNİ DE KİM ASIL O BENDEN ÖZENDİ PELİN OLGUN:YAV HEHEHEHEHHEHEHEHEH BEN: :)))))
Cemre H
Cemre H - 14 saatler önce
Benim izlediğim vibio birisi hakkında bilgileri sunar onu her yönüyle tanıtır eleştirmeyi sana bırakırdı çok itici bi kanal olmuşsunuz kusura bakmayın önceden acı şeyler kısmı bile insanları kırmaktan çekilen bi yorumla yapılırdı şuan önünüze gelene laf söylüyorsunuz bu öfke bu kin neden?